Zní to jako taková ta logická hádanka, která nemá na první pohled žádné řešení, protože se všechny premisy vzájemně staví do opozice a všechny východy z bludiště vedou zase do něj zpět. Tak takhle vypadá Brexit pouhých devět dní před odchodem Spojeného království z Evropské unie.
Minulý týden se v Britském parlamentu konal hlasovací maraton. A to třídenní. První den se hlasovalo, zda-li přijmout poslední dohodu, kterou Theresa May, britská premiérka vyjednala s EU (nebo-li kosmeticky upravili tu předešlou). To neprošlo, parlament ji zamítl. Druhý den se hlasovalo o Brexitu bez dohody. A to byl kámen úrazu. Zatímco ne dohodě bylo pro hlasování snadné pro skoro všechny poslance napříč politickými stranami, neb snad nikdo v Británii tuto dohodu nechce – ani ti, co chtějí zůstat v EU ani Ti, co chtějí odejít, tak rázné ne jakékoliv dohodě si nelajzla velká nadpoloviční většina poslanců. Další den pak hlasovali, co tedy dát šanci dalšímu ´opravnému´ referendu, po kterém EU příznivci volají. To rozhodně neprošlo. Jediné jasné hlasování, důrazná zpráva pro celou britskou demokracii a úlitba pro Magnu Chartu, že přeci jen nějaké věci se ještě respektují a základní ujednané principy demokratických voleb platí.
Ovšem pak se hlasovalo ještě jednou a tentokráte si britští politici vyžadovali oddálit Brexit o cca tři měsíce. Prý na to, aby zkusili vyjednat lepší dohodu než tu, o níž hlasovali před dvěma dny.
To prošlo a s přehledem. Výsledek tak byl, že sněmovna pověřila Theresu May, aby o to EU požádala.
Ta se o týden později, tedy včera vydala na Summit EU, kde o to při této příležitosti požádala. Například Česko nebo Španělsko se zachovalo pěkně a řekli jsme – ano, proč ne. Tečka, bez dalších podmínek. Ovšem Francie a Belgie si Brity vychutnali a řekli: „Beze všeho, ale za prvné jen do konce mandátu tohoto volebního období – Evropských voleb koncem května a pak pouze pod podmínkou, že přijmete tu dohodu.“
A tak se dostáváme do absurdní situace. Ještě ten večer oznámila BBC vykuleným ostrovanům, že premiérka bude mít naléhavý projev k národu. Poté, co se všichni lekli však jen zopakovala, co se stalo, řekla, že už jsou všichni unavení a mají toho plné zuby a nechce už Brexit oddalovat a že naléhá na lidi a hlavně na poslance, aby ještě jednou hlasovali o té dohodě a podpořili ji, aby už byla Británie z unie venku. Prohlášení učinila ve svém sídle v Downing Street 10 a okamžitě poté odešla a nenechala položit žádného novináře jedinou otázku.
Nyní jsou všichni tak trochu v šoku, protože předtím než Theresa May odjela na summit, tak předseda sněmovny rázně zamítl dát hlasovat znovu o dohodě s tím, že když se zákon jednou prohlasuje a neprojde, tak se o něm nehlasuje znovu. Ledaže by prošel nějakou změnou.
Británie i EU teď stojí v šachovém slangu na patové pozici. A Británie se podobá lodi, která pluje v řece, blíží se nezadržitelně k místu, kde se řeka vlévá do moře. Ona do toho moře nechce, ale nenajde se nikdo, kdo by hodil do vody kotvu, loď zastavil a ani na břehu nikdo nedělá nic, aby jim hodil záchranné lano, které bude účinné. A tak zatímco se všichni hádají, proud nese nezadržitelně tuto loď směrem do moře. A to, co si budeme – i my příznivci Brexitu – namlouvat – není zrovna nejklidnější.
I když si totiž Britové výslovně Brexit bez dohody ´zakázali´, je to jedno, protože tím, že před dvěma lety aktivovali článek 50, tak ten prostě vyprší ode dneška za týden a den a Británie prostě přestane být členem unie. A to je odpověď na tu divnou logickou hádanku, kterou Briti tvoří precedens odchodu z EU.

Zítra vydám video, kde se Vám pokusím objasnit, proč se zdá celému světu, že se britští politici zbláznili a dělají nelogické kroky a zmatečné jednání a vytáčí celou EU do vysokých vytáček. Logiku to má. Jen je nutné ´číst mezi řádky´ a zasadit si věci do souvislostí. Zatím pěkné pokoukání, pěkný večer přeje JANINA

Napsat komentář