Je to takřka k neuvěření, ale přes třicet milionů Britů, z celkem šedesáti milionové populace Spojeného Království používá snadno uhodnutelnou jednoduchou číselnou posloupnost jako své heslo k počítači či sociálním sítím a emailu. Z toho více než dvacet tři milionů lidí volí jednoduché heslo, jakým je pouhá posloupnost čísel 123456, a dalších skoro osm milionů pouze tuto řadu prodlouží do osmičky či devítky, dle toho, jak dlouhé heslo je vyžadováno.
Samé jedničky jako heslo pak používá něco přes tři miliony lidí. Počítačoví experti z Britského národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (UK´s National Cyber Security Centre), který tento průzkum realizoval, samozřejmě proti tomuto počínání varují a vysvětlují, jak udělat správné heslo. Nemělo by to být žádné z těch nejčastějších – těmi jsou například v Británii pak slova jako: qwerty, password (heslo), ashley, michael, superman, liverpool, manutd… V podstatě lidé nejčastěji užívají jako hesla názvy fotbalových týmů, populárních televizních pořadů či jmen jejich postav či svá jména.

Britský kybernetický úřad proto doporučuje, abychom hesla tvořili následujícím způsobem:

Použijete větu, kteru si dobře zapamatujete:You’ll never walk alone“ (Nikdy nechodim sam).

S ní pak pracujete takto – z jednotlivých písmen uděláte různě velká a malá písmena – např. takto: 
yOUllnEvErwAlk AlOnE“. Abyste to ještě více potenciálním hackerům (ale i sobě) zkomplikovali, pak ještě přidáte čísla – anebo z jednotlivých písmen uděláte čísla (například z písmene „l“ uděláte číslo „1“ – příklad zde: „yOU11nEvErwA1kA1OnE“. 

Zkuste si to v češtině – pokud si takové heslo budete neustále procvičovat, je jediná jistota – je to dobrá prevence proti Alzheimerovi (to dodávám já a jdu do toho!).
Statistika je to zajímavá, rady také. Jediné, co mě trochu zaráží je fakt, že Národní ústav pro kybernetickou bezpečnost – a to asi nejen britský – má takový přehled o veškerých našich heslech. 

Zde statistiky u jednotlivých hesel – za pomlčkou je počet  jejich uživatelů (kteří se přihlašují do sítě ve Velké Británii):
  1. 123456 – 23.2 million (celkový počet uživatelů takového hesla)
  2. 123456789 – 7.7 million
  3. qwerty – 3.8 million
  4. 1111111 – 3.1 million
  5. password – 3.6 million
  6. ashley – 432,276
  7. michael – 425,291
  8. superman – 333,139
  9. liverpool – 280,723
  10. manutd – 59,440
Foto: Getty images


Napsat komentář