Petr ZelenkaKultovní filmy Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Příběhy obyčejného šílenství – ty všechny nesou rukopis svého tvůrce Petra Zelenky. Jaký však byl jeho první film, který ještě při studiu na FAMU natočil se spolužákem Janem Hřebejkem? Tuto filmovou raritu si tento týden vychutnali návštěvníci vzdělávacího pořadu v rámci série autorských čtení na statku Bernard v Královském Poříčí. Na besedu určenou zejména pro žáky sokolovského gymnázia totiž dorazil český dramatik, režisér a scénárista Petr Zelenka. A hned v úvodu setkání pustil na plátno krátkometrážní studentský film s vše říkajícím názvem ´Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít´. 

Vyprávění českého filmaře školáci poslouchali s velkým zaujetím. Petr Zelenka k nim hovořil přímo, otevřeně a hodně ho zajímal jejich názor na současnou filmovou tvorbu. „Abych se přiznal, tak nemám úplně jasnou představu o publiku, které dneska chodí do kina. Ono se totiž strašně mění. Film jsem nedělal pět let a tudíž ani nevím, jestli byste na můj příští film vůbec přišli,“ podíval se mezi studenty Zelenka. „Váš film Samotáři mě naprosto uchvátil. Takže bych určitě šla i na nějaký další,“ reagovala jedna ze školaček.

Když došlo na otázky, studenty nejvíce zajímalo, jaké filmy nebo seriály má Petr Zelenka nejraději. „Já vlastně filmy ani moc nesleduji. Co se týče seriálů, tak z těch současných se mi nejvíce líbí Perníkový táta. To je opravdu geniální věc,“ prohlásil Zelenka.

Petr Zelenka se studenty

V závěru povídání prozradil filmař částečně své plány do budoucna. „Mám nachystané nějaké filmové projekty, které bych si rád sám vyráběl a zároveň produkoval. Věnovat se chci i divadlu,“ nastínil Zelenka.

Besedy budou pokračovat i v příštím roce. Například v březnu má do Královského Poříčí zavítat spisovatel Jiří Hájíček, jehož román Rybí krev byl vyhlášen knihou roku v soutěži Magnesia Litera 2013.

Text a foto: Miroslav Makovička, Statek Bernard, Editace SeeMedia

Napsat komentář