I přes kritiku monarchie jsou s ní spokojeny stále dvě třetiny Britů. A je už prakticky jasné, že příštím králem bude princ Charles. Teď už jen zjistit, jestli se tak bude jmenovat i jako král. (O tom více v mém minulém článku: Jak se bude jmenovat příští král Spojeného království ).
Oblíbenost monarchie (nebo spíš bych řekla její ´akceptovanost´ Brity) je vskutku s podivem vzhledem k velké vlně nenávisti, která se vzedmula vůči jejímu veličenstvu i princi Charlesovi při odtajnění zákulisí královské rodiny, které měla na svědomí princezna Diana.

Ještě nedávno jsme si vše připomněli, když její hlasový lektor odtajnil pásky, které nahrával během hodin hlasového koučingu, které dával princezně. Na nich mluví o velmi intimních detailech jejich vztahu a není to zrovna nic lichotivého pro budoucí hlavu státu nebo tu současnou.
Velké emoce tu proudily i vloni touto dobou, kdy si lidé připomínali už dvacet let od smrti milované princezny, která svou prostotou a jednoduchou, ze srdce řečenou větou ´nechci být vaší královnou, nestojím o tuto funkci, chci být královnou vašich srdcí´ zastínila vladařku Královnu Elisabeth II.  Královnou srdcí se tak jednoduše stala i bez posvěcení ze strany královské rodiny. Přikládám video, které jsem dělala v angličtině z loňského dvacátého výročí od pohřbu oblíbené princezny. Nezapomeňte si, prosím, zapnout vpravo dole české titulky!)
Její výsost královnu Elisabeth II. lidé mají rádi a vzdávají ji holt, váží si jí pro to, jak dlouho dokázala vládnout, nyní je to už i přirozená úcta k dlouhověkosti a také to, jak dokáže udržet neutralitu a skutečně se nevyjadřovat k politice, byť je otázka, jestli nezasahuje do dění v zemi nepřímo. Jinak by asi pravidelně každý týden neměla setkání (byť informativní) s premiérem své země (A že jich zažila skutečně mnoho!). Že by ale byla přirozenou královnou i jejich srdcí, to jsem si zatím nevšimla.

Dva miliony lidí nemá kde bydlet, ale my jen tak na ulici najdeme 370 milionů liber na opravu Buckinghamského paláce

Právě kvůli slavné story a také tomu, že Britům stále čím dál více vadí náklady, které musejí platit za královskou rodinu (například minulý rok se hojně řešilo, proč královská rodina nezaplatí drahou opravu a renovace Buckinghamského paláce z ´gáže´, který každý rok dostává – a fakt to není malá částka… Nakonec se to odůvodnilo horko těžko tím, že palác je památka a láká davy turistů. Nicméně z tučného vstupného se dá také lecos na opravy ušetřit, že…) „Téměř dva miliony rodin jsou na čekací listině pro sociální byty, ale my evidentně musíme utratit třista sedmdesát milionů liber jen tak ´ležících na ulici´ a vylepšit tenhle palác (Buckinghamský palác, sídlo královny),“ stěžovali si Labournisté (největší opoziční strana Britského parlamentu). Těm ovšem oponují Konzervativní voliči a též voliči vlastenecké a podporovatelé monarchie UKIP s tím, že nedostatek sociálního bydlení je tu proto, že spousta přijde ´na zmar´ pro uprchlíky a migranty a pro původní Brity pak žádné byty za normální a ne vysoké komerční nájmy nezbývá.
Nu a nyní bouří vody svatba princezny Eugenie – lidé nechtějí platit ze svého dva miliony liber za ochranku na její privátní svatbě viz můj předešlý článek Další královská svatba na spadnutí. Britové zuří. Bude je stát dva miliony liber Množily se otázky, jestli veřejnost přijme prince Charlese jako krále a nerozpoutá to tak něco, co by monarchie nezkousla – tedy stále přítomné a poslední dobou sílící pokusy zvláště Labournistů (ale nejen jich), změnit zemi v republiku.
Princ William by byl vhodný, zvlášť proto, že je takový nenápadný, oblíbený proto, že je syn princezny Diany (a díky které jemu a jeho bratu Harrymu) je veřejnost připravena vždy odpustit mnohé, byť ani na něm Labournisté neshledávají nic dobrého. Jedna moje známá na otázku, jestli má ráda prince Williama, kdy bych čekala odpověď třeba – nevím, neznám ho osobně a těžko soudit z médií, odpověděla, že ne, nemá, protože je člen monarchie. Což mě přeci jen trošku víc překvapilo i popravdě vyděsilo neb vím, že to není jen její názor.
Nicméně udělal se nedávno takový ´test´ – a tedy, jestli lidé přijmou bez většího remcání, když se princ Charles stane hlavou Comonwealthu. A tedy stal se a víceméně ticho po pěšině. Nikomu to nějak nevadilo, nebylo to moc nápadné a navíc je evidentní, že stařičká královna (která se ale báječně na svůj věk drží) už postupně předala většinu svých povinností do rukou svých dětí a vnoučat. No a tak se už v podstatě veřejnost smiřuje a zvyká si na myšlenku, že Charles skutečně bez debat bude příští král.
Když jsem se ptala svého známého, proč tedy nezkusí tu republiku, když si tolik na monarchii stěžují, pokrčil rameny a lakotně odvětil: „Nu, už jsme jí tu jednou měli – za Cromwella… Moc se to neosvědčilo. Byl to strašný blb.“ Rozhodla jsem se nevysvětlovat, že soudit demokrtické uspořádání republiky podle jejích vůdců, asi bychom se nedostali k žádné ideální formě.
Jedno je ale jisté, ať je uspořádání jakéhokoliv státu jaké chce, politických ´blbů´ je dostatek vždy a všude. Tímto hola hola – přeji šťastnou ruku při komunálních a doplňovacích senátních volbách do Česka!

Napsat komentář