Jsem na jižním pobřeží Anglie ve Východním Sussexu – tady se žádné vzpomínkové akce na princeznu Dianu, která by včera slavila své kulaté šesti dekádové životní jubileum, sice nekonají, ale zároveň je tu řada dražebních síní a starožitných obchůdků, které na ni nedají dopustit.

Místní lidé na ní vzpomínají jinak – předměty s ní spojené ´jdou na dračku´ a letí do výšin. Jako napříkald kolo, na kterém jezdila kazdy den do skolky, kde pracovala pred snatkem s princem Charlesem. Kolo, které pak princezna prodala otci své kamarádky, když už na něm nemohla jezdit, se vydrazilo v roce 2008 za £211, o deset let později – v roce 2018 za £9000, a ted v květnu za astronomických £44000.

Kdo nebo co za tím stojí? Stává se z princezny Di kult? Může za to i seriál Koruna, skandály kolem prince Harryho a jeho manželky nebo i zvýšený zájem sběratelů o umění, starožitnosti a kurizoty a jejich snaha uložit tak peníze do trvalé hodnoty v nejisté době?

Stejný trent totiž vidíme například u věcí spojených s Margaret Tchatcher, které se draží za astronomické částky. Zamyšlení ve videu v rubrice: Čaj o páté.

Video: Jane Frank

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.