Tento měsíc se měly konat volby nového londýnského starosty. Ty ale byly o rok posunuty kvůli pandemii.
Je to dobře nebo špatně? Pro současného londýnského starostu Sadiqa Khana je to určitě dobře, protože se mu bez voleb o rok prodlouží úřad. Pro pravicové voliče je to možná také dobře, protože Konzervativci zatím nevybrali žádného výrazného kandidáta. Předvolební průzkumy tak ukazovali, že Labour Party, jejímž hlavním kandidátem Sadiq Khan je, by se mohla radovat, protože současný starosta v nich jasně vedl.
Mnoho kritiků Sadiqu Khanovi vyčítá, že straní své muslimské komunitě, řada zástupců muslimské komunity mu zase vyčítá, že jí nevychází tak vstříct, jak by měl (např. uspořádali protesty proti jeho rozhodnut o zákazu vjezdu, respektive poplatcích za vjezd automobilů s větší produkcí emisí do některých částí centra Londýna. Velká část muslimských emigrantů totiž jezdí staršími vozy, které limit nesplňují, to se ale týká i ostatních etnik, včetně Angličanů, žijících v Londýně, ti samozřejmě protestovali také, ale ne v takové míře).
Sadiq Khan si ale naklonil většinu obyvatel Londýna, který je velmi kosmopolitní především svým nekompromisním postojem vůči Brexitu, tedy jednoznačně se stavil proti němu – jako kontrast to pak působilo k poměrně vlažnému až vyhýbavému postoji lídrovi strany – Labour Party – Jeremyho Corbyna. Dále si také naklonil Brity tím, že byl proti tomu, aby Donald Trump přijel a byl uvítán v Londýně (kvůli jeho zamítavým postojům vydávání víz do USA muslimům). Poprvé v roce 2018 se mu to skutečně povedlo. Americký prezident tak přijel pouze na neoficiální návštěvu, o rok později 2019 už však přijel a byl uvítán se všemi náležitými poctami.
Každopádně co se týče voleb nového starosty, ostatní kandidáti jiných stran či strany samotné teď mají rok na to vymyslet jak porazit Sadiqa Khana, jestli se to ale povede i když se volby posunuly napřezrok je otázkou.

Napsat komentář