NEZAPOMEŇTE SI, prosím, ZAPNOUT ČESKÉ TITULKY (vpravo dole ve videu)
Stand up comedy – to, co se z ní snaží udělat čeští umělci je pěkné, ale nesahá to klasické stand up comedy ani po kotníky. Tady je to jednak specifická disciplína a jednak základ lidové zábavy. Zatímco v Česku dělají Stand up Comedy spíše herci jako svou další disciplínu a pojímají to jako vyprávění vtipků či přehrávání historek na jevišti, tvářící se obvykle jako one man  / woman show, tady je to spíš vyprávění děsivých a otravných příhod ze soukromého či pracovního života s naprosto chladnou anglickou tváří večer po práci v hospůdce s otevřeným mikrofonem.
Pobavíte tak lidi v hospodě nebo mekkce Stand up – což je Birmingham a tamní každoroční festival. Je to ovšem také výborná možnost jak prorazit a zařídit, aby si vás někdo všiml či si tak můžete rozšířit herecké či moderátorské portfolio anebo jen ukrátit čas – a jak mi někteří muži baviči řekli – prostě na to lovit dámy…
Tady je to hlavně lidová zábava. „Dělá se tady tak publikum. Někdy je to jedna plus jedna, což znamená, že pokud chcete vystupovat na jevišti, musíte si s sebou přivést někoho do publika,“ říká Edmund, který se už stand up Comedy věnuje ve svém volném čase od roku 2014, jinak pracuje jako novinář na volné noze a částečně jako sociální pracovník.
„Chtěl bych psát scénáře k filmům a myslím, že tohle je k tomu ta správná cesta,“ říká William, který si tak zkouší své vtipy a styl na živém publiku. Oba dělali nejprve kurz Stand up Comedy, které jsou v Londýně velice rozšířené a oblíbené. Nejen pro ty, kteří chtějí děla stand up, ale také pro lidi, kteří se chtějí naučit mluvit na veřejnosti a překonat trému. Prima je pak, když mohou vystoupit na veřejnosti.
Hospůdky a kluby tak těmito OPEN MIC – což je zktratka pro Otevřený mikrofon – lákají vždy jednou týdně nebo s jinou pravidelností začínající či amatérské baviče nebo i hudebníky  – je to skvělý barter, dostávají tak totiž produkci pro hosty v podstatě zdarma (vyjma organizátora těchto vystoupení, který většinou participuje procenty z výtěžku toho, co hosté zkonzumují, dělá tak i sám těmto akcím promo). Zároveň tak tyto podniky lákají konzumenty. Vstup je často zdarma nebo jen za symbolické částky (třeba 5 liber na osobu, tu si nechává organizátor pokud neparticipuje na procentech z tržby prodeje pití a jídla za večer). Je to tedy na jednu stranu zajímavý tip jak uspět – vyzkoušet si své představení na menším počtu diváky (50 – 100 lidí) a zároveň zajímavá participace byznysu a příležitostí pro začínající talenty a amatéry i publikum.

Více + rozhovory s baviči ve videu. Pěkný den JANINA zLondyna.com

Britové jsou stále svázáni viktoriánskými pravidly. Záchranou zůstává Hyde park a Stand up Comedy

Napsat komentář