Nezapomeňte si, prosím, zapnout české titulky (ve videu vpravo dole)!
HOF, Německo (Bavorsko) – Co se stane po Brexitu zatím nikdo neví. A v tom se shodují odpůrci i příznivci Brexitu. Abychom zjistili více, vydali jsme se – já se svým bývalým spolužákem a kolegou Štěpánem do německého Hofu, kousíček od hranic s Českem. Je to v Bavorsku, kousek od hranic se Saskem.
„Ukáže to až čas,“ říká paní, kterou jsme zastavili na hlavní třídě v Hofu. „Britové si teď budou muset poradit sami,“ konstatuje pán kolem pětatřiceti let. „Budou muset pracovat a pak uvidí a řeknou si – udělali jsme dobře, neudělali. A my? My musíme zatím spolupracovat s dalšími zeměmi – s našimi východními (pozn. býv Východní Německo, které to Západní muselo dodotovat na podobném principu jako se to nyní dělá v EU při přerozdělování evropských dotací do ´chudších zemí´), s Francouzemi, pak jsou tu Poláci a tyhle země, co jenom peníze kasírujou a nic nedávají (věděl, že jsme oba Češi, tak to tak hezky kulantně řekl, ale co mu na to říct, má v celku ´recht´ – a to ještě neviděl Čapí hnízdo´) . A pak tu ještě máme přistěhovaleckou politiku… To je velká nevýhoda – budeme muset teď ještě víc platit (myšleno ´my Němci´). Navíc euro způsobilo, že se všechno zdražilo a musíme teď víc pracovat, abychom si mohli dovolit to, co předtím za méně práce. A výhody… nevím, nevidím…“ uzavírá.  „“Občané Británie už asi nic změnit nemohou. Snad třeba za deset let, až se situace změní, budou chtít zpět, ale bude to těžší… Ale nevím… Nevím…“ komentuje blížící se Brexit jiný pán.
„Pro nás obyčejné lidi Brexit (tady v Německu) nic dobrého nepřinese,“ zamýšlí se ještě paní ve žlutém roláku. Chvilku se odmlčí, jakoby chtěla říct něco, co se jí tak nějak dere na mysl, ale nezní to moc líbivě. „Možná bychom měli také odejít…“ Její známá rázně pokývne hlavou: „Ano!“
Pro mě osobně je až zarážející, jak mnoho Němců, a to i příznivců EU stále drží nenávist k euro, kterou jsem u nich zaznamenala už tehdy, v roce 2001, kdy se ještě připravovala země na změnu měny. Tehdy byly všude automaty a cenovky ve dvou měnách. V markách a euro. A v eurech to vždy vyšlo dráž. Moji známí a přátelé i lidé s nimiž jsem tehdy točila reportáže, sice sem tam utrousili o euru něco pěkného, že nás to jako Evropany spojí, ale většina nadávala jako špačci, že se kvůli tomu vše zdražilo. A jak jsem si definitivně uvědomila nyní po cca osmnácti letech, i když se o tom tak úplně každý den nemluví, ta zášť v nich je pořád. Pracovité Němce také tenkrát vyčerpalo hodně to, že Západní Německo muselo dodotovat svými vydřenými penězi zchudlého bratra – Východní země po znovusjednocení. Když se z toho vzpamatovali, přišlo v roce 2004 rozšíření EU o nových 15 evropských zelmí, většina právě opět ´chudých příbuzných´ z postkomunistického režimu vyčerpaných nelogikou centrální ekonomiky. A situace se moc nemění. Ruku na srdce – většina Čechů, které znám má většinou hlavní motivaci být v EU – a to jsou dotace… Přitom kdybychom ušetřili to, co posíláme do Bruselu, tak si můžeme tyto peníze dle naší vůle přerozdělit u nás doma. Také by nás to motivovalo k větší samostatnosti.  Ale především – měli bychom lepší vztahy s našimi sousedy – Němci. Ti nás prostě stále vidí jako někoho, kdo jen chce peníze a nic za to nedává. A nyní, když odchází velký přispěvatel (a zároveň malý ´čerpač dotací´ – Velká Británie), tak v tom Německo víceméně zůstává samo (další dvě velké ekonomiky – Itálie a Francie jí stěží pomohou). Není tedy divu, že Němci v pohraničí se Brexitu moc nedivili a budou nás na ostrovy sledovat a čerpat inspiraci.
Ať tak či tak – prostě to už jsou má slova a interpretace. Podívejte se na anketu, ta je tak, jak jsme ji nabrali. A je pro mne vlastně tak trochu smutná, kam až jsme to s tak nadějným projektem evropského společenství dotáhli. Respektive – co myslíte vy? Co teď? A co potom?
Hezký večer přeje JANINA www.zLondyna.com

Napsat komentář