Dnes měla Británie slavit svůj první den ´na svobodě´, tedy po odchodu z Evropské unie. Nestalo se. Britové tak vyšli do ulic a místo oslav protestovali. A přijeli také lidé z dalších částí Anglie – například loď a skupina z města Leeds ze severu Anglie, která upozorňovala na to, že chtějí vrátit britské vody, na které si EU dělá nárok.
Své britské kolegy přijelo dokonce podpořit 800 zástupců hnutí žlutých vest z Francie. Ti přivezli cedule s nápisy FREXIT, v dalším videu s nimi přinesu interview o tom, že se už dvanáct let snaží o vystoupení z EU a o tom, jak si stěžují, že o nich cíleně neinformují mainstreamová média. Na totéž si stěžují také zástupci Brexitu. V rámci sobotního protestniho hnutí tak před sídlem britské premiérky křičeli, že BBC vůbec neinformuje vyváženě a zlobili se dokonce i na policisty, kteří utvořili ze svých těl kordon před bránou do ulice, kde sídlí premiérka, že ´nejdou s nimi´, že jejich italští kolegové se už dávno připojili k hnutí žlutých vest. A francouzští hasiči se připojili též a ´bojují s nimi´ proti policii. Ta nyní demonstranty rozhání i střelbou při (násilných) demonstracích v Paříži či dalších městech. (pozn. ve videu jsem řekla, že ´francouzská policie se přidala´, tak jsem to teď upravila na pravou míru – více v dalším videu).
Přivezli také do Británie fotky a kontakty a další informace o tom, co se děje ve Francii, a o čem se na mezinárodní úrovni neinformuje.
Před parlamentem byla postavena dvě pódia, původně se měl slavit poslední den v EU, což se proměnilo v happening proti EU, na podporu Brexitu, a vyjádření obrovské nespokojenosti lidí s vládou a politiky celkově. V sobotu pak byla ještě plánovaná oslava, ale ta se nakonec zrušila. Realizoval se jen každosobotní pochod na podporu Brexitu (ten pravidelně každou sobotu pořádají Brexiters – lidé, kteří chtějí Brexit – z Londýna, je jich cca 30-40, menší skupinka, připojit se může každý, poznáte je na první pohled – vždy mají sraz každou sobotu na Trafalgar Square u východu u metra a soch lvů ve 12.30 po obědě a dělají pak pochod k parlamentu, cestou se staví u Theresy May, kde jí řeknou své, trochu zablokují dopravu – velký počin v tak malém počtu lidí 😀 . Jak řekla moje známá z Leedsu, která na tom byla poprvé – ´oni jsou trochu neorganizovaní´, no ale důležité je prý vydržet a pořád to připomínat. A o tom celý Brexit asi bude – vyhraje ta strana, která dýl vydrží bojovat…).
Zpět tedy k pátku. Postavila se tedy dvě pódia a každé měla jedna ´hvězda´ – jedno Nigel Farage a druhé Tommy Robinson (jeho jméno nebudu opakovat, nehodlám riskovat smazání svého blogu a youtube kanálu – takže pro příště – Ten-jehož-jméno-se-nevyslovuje). Abych se neopakovala – pro Ty z vás, kdo dotyčné pány nezná, zde prosím, oživte paměť článkem či videem o nich, co jsem točila minulý rok – Proč Pan Brexit opustil svou stranu? A proč média upřednostňují levicové extrémisty? .
Ani jeden nechtěl být s tím druhým na pódiu, takže měl každý své. Každý měl i své hosty. Pravdou ale je, že si ´nekradli´ publikum. Vždy když jeden začal mluvit, učinil tak až poté, co ten druhý domluvil a naopak. Ve videu vysvětluji, proč Nigel Farage nechce být na jednom pódiu s tím, jehož-jméno-se-nevyslovuje. Je to ve zkratce proto, že Nigel by tak byl pokládán za pravicového extremistu a nedostal by se do mainstreamových médií. Nyní je tam brán jako opoziční názor, na hraně, ale přijatelný. Zatímco ten druhý, my víme kdo, je zvláště kvůli tomu, že kromě toho, že je pro Brexit, také ještě proti-muslimský, tak to je prostě už ´moc´, jak říkáme my ze Sudet ´zu viel´. Navíc byl na několik měsíců proto zavřený. Což mu ale přidalo gloriolu politického vězně. Což je fakt. Oba pánové jsou tak naprostou legendou, byť každý jinak. Oba jsou jako den a noc a přesto ´kopou za jeden tým´. Nigel Farage však kvůli T… opustil stranu UKIP. Zatímco Nigel je bohatý podnikatel, který ale rozumí normálním lidem a je neúplatný, díky svému majetku a lidé mu věří, T… je ´muž z lidu´ – tzv. klasický ´working class´ – zástupce pracující třídy… pracující rukama… Zajímavé je oba pány sledovat i to, jak spolupracující a ukázněné, byť protestující, publikum měli.
Co se bude dít teď? V pátek byla znovu zamítnuta (uz po třetí!) dohoda Theresy May a EU, což víte, informovala o tom správně i česká média. Hned dnes ráno Theresa May prohlásila, že se jí bude snažit procpat i po čtvrté. No, co by ne. Zatím se jí daří to, čím ´vyhrožovala´  už před několika měsíci – chtěla získat čas, aby dostala na svou stranu co nejvíce poslanců. No a to se jí paradoxně postupně daří. Už nyní prošla dohoda těsně a dokonce ji podpořili i někteří z tvrdého jádra Brexitářů – Boris Johnson či Dominic Raab. To je něco, co lidé nesou těžce. Ovšem hned se šíří zvěsti, že jim asi slíbili super místečko nebo něco, čemu se nedá odolat. Jak známe Borise Johnsona – viz můj dřívější příspěvek – Jak vydělat dva miliony během dvou hodin? Recept Borise Johnsona a o britském registru finančních zájmů politiků – je fakt, že Boris neúplatný zrovna není… Což ovšem znamená, že kolem Nigela Farage i T… se přesunuje ten zbytek důvěry, co ještě snad lidé v Británii v politiky mají. Ovšem ti dva se nedomluví. Ale vzhledem k tomu, že pozorujeme ve sněmovně kolem Brexitu ty šílenosti, kterých jsme svědkem poslední týdny, tak to je jen malý detail na půdě britské politiky…
Co je ovšem důležitější, že Donald Tusk, prezident Evropské rady, hnedle zčerstva ještě v pátek večer po hlasování, kdy bylo jasné, že žádné prodloužení Brexitu (do 22.5.) nemá být a Britové odejdou 12. dubna, narychlo svolal na 10. dubna summit EU. Což znamená, že se zase budou snažit najít nějakou kličku, aby Britové zůstali zase o něco déle v EU. Protože, co si budeme povídat, všichni moc dobře ví, že Británii Brexit začíná přinášet penízky a užitek (viz tento aktuální článek z Telegraphu: Britain’s economy is set to boom and become the largest in Europe – because of Brexit) a bez britských peněz zůstane celá unie na krku Německu, protože další dvě největší ekonomiky v EU – Itálie a Francie – to fakt se svými problémy nevytrhnou – a my země střední a východní Evropy se jen vezeme a peníze odebíráme, což je štve. A severské národy ty tak nějak co dají, to si vezmou. (Omlouvám se za tu tvrdou pravdu, neberte to zle, mám nás Čechy ráda, ale musíme si přiznat pravdu a hlavně tak to prostě Britové a další země Západní Evropy vidí).
Takže doufejme, že se 12.4. už konečně nějak důstojně Britové s EU rozloučí a nepotvrdí se moje ošklivé podezření, že do EU se sice demokraticky vstupuje, ale nedá se z ní v podstatě demokraticky v klidu odejít. Což by bylo dosti alarmující.
Další dvě reportáže ze včerejška a dneška, včetně rozhovorů, už chystám na zítřek večer a pondělí večer. Zatím přeji pěknou neděli!
„Přijeli jsme podpořit Brexit a žalujeme francouzská média,“ říkají Francouzi požadující FREXIT

Obraz a komentář z ulic Londýna. Hezký večer přeje JANINA


Napsat komentář