Zatímco Konzervativci čelí doslova ráznému sešupu, byť se záchranou vestou, Labournisté dostali na frak méně, tak jednoho malého-velkého vítěze komunální volby v Anglii mají – a tím je Liberální demokracie (obdoba naší ČSSD). Zatímco naštvaní a neustálými protesty částečně vysílení Brexitáři nemohli v těchto volbách ještě volit ´svou novou´ Stranu Brexitu, založenou Nigelem Faragem před Velikonoci, a mnozí z nich tak bojkotovali volby vhazováním prázdných volebních lístků s velkým nápisem BREXIT, prounijně orientovaní zklamaní voliči pravicových Konzervativců, ale i silně levicové Labour party v regionech přešli prostě k levicovým jasně prounijně orientovaným a konzistentním Liberálním Demokratům (a mimochodem také menší počet k Zeleným, ti také v malém, ale triumfovali).
Konzervativci tak v regionech ztratili přes 1300 zastupitelů a radních (i když stále mají majoritu), zatímco Labournisti jen něco málo přes sedmdesát. Každopádně u obou stran je viditelný trend ztráty voličů. Ten je zapříčiněný z velké části Brexitem. Obě strany mají velkou část voličů, která chce Brexit bez dohody a další část ho zase nechce vůbec. A tak Jeremy Corbyn (Labournisté) i Theresa May (Konzervativci) prostě tančí už roky ´mezi střepy´ a tak se holt nedá divit, že už to dál nejde a ´začítá téct krev´a přicházejí o nespokojené voliče. Ti prostě chtějí, aby se oba vůdci jasně vymezili. To neudělali a alibismus už v této fázi společenského rozvratu není ceněn. Proto předvolební průzkumy (do EP) jasně ukázaly raketový vzestup Brexit Party Nigela Farage – a to na úkor obou stran. Takže to, že Nigel si bere pro Brexitové voliče obou stran je jasné (ano obou – dokonce před týdnem vydal zprávu, že jeho krajně pravicové strana se spojila s bývalými komunisty, tedy krajně levicovými politiky, kteří chtějí Brexit, a hodlá kromě pravicových nespokojených voličů ´vyluxovat´ i ty levicové – nespokojených Labournistických voličů, kteří volili Brexit a nedostali ho je 5 milionů – a to už je slušné číslo, pro které uděláte cokoliv… toto rozvedu zvlášť ve videu – Brexit Party je tak nyní už nejen pravicová strana, ale především silně účelová strana. Osloví kohokoliv z jakéhokoliv spektra, cíl je jeden a jasný – co nejdřív a jednoduše vyvést bez dohody zemi z unie. Tečka. Otázka je, co to způsobí pak… Byť jsou i tací – především Remainisté – ti, co chtějí to druhé referendum – kteří říkají, že žádný život po životu v EU už prý není… Tak těm už to bude asi fuk…).
No a co tedy zklamaní voliči Remainisté – tedy prounionisté, kteří už nevěří Konzervativcům a Labournistům? Tak ti právě pravděpodobně přešli v komunálkách k Liberálním demokratům. Samozřejmě může to být zčásti také tak, že prostě Lib. demokraté dokázali postavit v regionech lepší  a důvěryhodnější osobnosti, ale to si myslím, že by nebyl tak skoro ´masový jev´. Navýšili si tak teď prostě počet zastupitelů a radních o více než 700, a to se samozřejmě počítá. Zvláště, když se tato strana celostátně sice stabilně, ale bez větších výkyvů, pohybuje kolem 8 – 9 %.
Nu, přejme jim to. Mimochodem Brexitáři si už zčerstva dělají legraci, že by nebylo od věci je pošťouchnout tím, že by se volby vyhlásily za neplatné a dělaly by se znovu až dokud by byly jinak – tak jak chtějí oni. Je to taková ozva na to, že právě hodně hlasů z Lib. demokracie požadovalo ono 2. referendum o Brexitu (hlasování dokud by nebylo po jejich).
Zajímavá čísla mají také Zelení, kteří zvýšili počet zastupitelů o 194. Tady je velká otázka, zda a jak by Brexit tady hrál roli. Britští Zelení jsou totiž narozdíl od českých rozdělení na dvě frakce, jedna je stejně jako v Česku extrémně prounijní, ale druhá je konzervativní, pro Brexit bez dohody. O Zelených malinko více říkám ve videu a také asi o nich ještě něco v budoucnu řeknu – je to zajímavý fenomén – a ti Čeští by se od nich mohli ledacos přiučit – rozhodně více než od svých Německých kolegů a šíleného křídla kolem Gretky, která neúnavně vysvětluje dokolečka papalášům z Bruselu, že je lepší jezdit vlakem než pořád létat, ale říkejte to někomu, kdo se věčně stěhuje z Bruselu do Strasburgu, aby Francouzi nebrečeli a něco si vydělali. Bylo by nám všem lépe. Ale o tom jindy.

Co tomu všemu předcházelo a co čekat od voleb do Evropského parlamentu? O tom jsem psala minule: 
Politická krize v Británii a raketový vzestup Strany Brexitu. Bude nová strana Václava Klause jr. následovat tento trend? Máme uprostřed ´krize elit´ nové lídry?

Zde více k výsledku voleb pro každého, kdo má rád více čísel: 
https://www.bbc.com/news/topics/ceeqy0e9894t/england-local-elections-2019

Tady další – pro všechny škodolibce, kteří chtějí vidět ´brečet´ Konzervativce a Labournisty, ale zase radovat se Liberální demokraty a jak Brexitáři bojkotovali volby: 
https://www.bbc.com/news/uk-politics-48142181
https://www.standard.co.uk/news/politics/local-elections-results-2019-brexit-supporters-spoil-their-local-election-ballot-papers-with-a4133201.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR3-D4Q63i9Bw2k9KSeiWmateRXjmXqFrqQZRertKBWR0bVi_PfMJjLn1QQ#Echobox=1556868680

A tady je to pěkně rozepsáno + interaktivní mapka regionů, kdo jak volil – to už jen pro labužníky: 
https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-48091592

Napsat komentář