Když Miloš Zeman řekl královně, že jeho oblíbeným britským ministerským předsedou je Winston Churchill, Její Výsost korektně dodala, že zažila již deset premiérů. Český prezident nato odvětil, že tedy odjíždí za Borisem Johnsonem, tedy tím budoucím jedenáctým. Tehdy Británii vedla krátce po nových volbách Theresa May a Boris Johnson byl v jejím kabinetě ministrem zahraničí, který nakonec rezignoval. Nakonec se ale po dvou letech slova Miloše Zemana naplnila a BoJo skutečně vede zemi.
Miloš Zeman také v souvislosti s Brexitem připomněl, že poté, co Británie nechala v Hitlerových rukou samotné Československo nakonec stála sama před Hitlerem. „Rád bych připomněl Churchillův citát, protože královna i já máme Churchilla rádi. Tehdy řekl (v parlamentu) ´Británie si tenkrát mohla vybrat, jestli zvolí hanbu nebo válku. Vybrala si hanbu, ale stejně nakonec dostala i válku…´,“ uzavřel Miloš Zeman citátem tehdejšího ministerského předsedy.

Když jsem točila pro Seznam londýnskou cestu Miloše Zemana, zvolila jsem odlehčený formát. Jednak proto, že cesta neměla žádné výrazné téma a nebylo se tedy čeho zachytit – šlo skutečně pouze o zdvorilostně-diplomatickou návštěvu (iniciovanou a žádanou převážně ze strany Miloše Zemana). Musela jsem tedy hledat nějaká záchytná témata, což nakonec udělalo z videí poměrně lehčí verzi reportáží zase ´z jiného poledu´ než jsme zvyklí a mělo to velmi kladný ohlas u diváků. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nebyla voličkou Miloše Zemana, chtěla jsem udělat takovou reportáž, abych se na něj podívala i z druhé strany než z té kritické (což nebylo moc jednoduché vzhledem ke kontroverzi dotyčného). Nicméně povedlo se a já vím, že novinář může být objektivní a jak zkritizovat svého oblíbence, tak pochválit i toho, kdo není jeho ´šálek čaje´, a jsem ráda, že jsem to mohla dokázat. Tenkrát jsem se rozhodla, že tak budu pokračovat i v jiných případech.

Zde reportáže, které jsem točila z londýnské návštěvy Miloše Zemana (pouze videa, články a titulky k nim dělali editoři v Seznamu):
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/reportaz-z-londyna-hrdinstvi-ano-utrpeni-ne-jak-zeman-vyznamenal-valecne-veterany-33125
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/neplanovane-setkani-jak-cesti-fanousci-letectvi-pozdravili-zemana-v-londyne-33134

Blahopřejný text Miloše Zemana adresovaný Borisi Johnsonovi k jeho zvolení před dvěma měsíci:
https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/prezident-republiky-zaslal-blahoprejny-dopis-britskemu-premierovi-14939#from-list

Text + Video: Jane Frank

Napsat komentář