Toužíte prorazit a přemýšlíte, že byste začali třeba v Londýně? A pěkně od píky? Tak si nabruste hlásek, popadněte nástroj a vydejte se do Británie. Začnu čtyřiadvacetiletým irským písničkářem, který martýriem hraní v londýnských ulicích – a to denodenně v létě, zimě – poctivě prošel. 
Imralisovi se podařilo získat vcelku exkluzivní smlouvu od jednoho holandského mecenáše, který  se rozhodl po odchodu do důchodu uvolnit část svého majetku a založil hudební produkční společnost pro mladé talenty. Cestuje a vyhledává je. Nabízí jim pak roční smlouvu s fixní částkou na měsíc a k tomu celým týmem, který se o něj po umělecké i brandové a marketingové stránce bude starat. Tvořit by si ale mohl jak by chtěl, v tom by měl volnost. Musel by se ale přestěhovat na rok do Holandska a koncertovat nejprve v Holandsku a Německu, odkud Imralis sám získává mnoho fanynek, které přicestují každý rok houfně do Londýna (nejen na něj). Jenže Imralis řekl ne, a když jsem se ho šla (po roce, co jsem ho neviděla) zeptat, proč a jaké má plány, zjistila jsem, že si oholil hlavu, dal se na budhismus a opouští Londýn s cílem cestovat po světě jen tak nalehko a romanticky a hrát. Imralis zkrátka začíná tam, kde Beatles skončili (myslím tím jejich meditace a výjezdy do Indie). Doufejme, že nakonec nebude litovat, ale dojde té cesty, které chce a dosáhne svého cíle nakonec jiným, sobě lépe uchopitelným způsobem.
Tak to byl příběh jednoho z londýnských muzikantů, kteří často i denodenně (jako on) hrají několik hodin na místech určených pro busking. Tedy pouliční hraní. Jak vidíte, možnosti jsou nepřeberné a pro ty odvážnější z vás mám pár jednoduchých pravidel.

POTŘEBUJI PRO HRANÍ NA ULICI LICENCI?
V Londýně většinou ne, pouze na některých místech – např. v Camdemu (londýnská čtvrť odkud např. pochází Amy Winehouse) aj. Na London Bridge nebo Canary Wharf či metru můžete hrát jak libo.
JE VĚKOVÁ HRANICE?
Ano, musíte být starší 14 let Což pravděpodobně při výjezdu do Anglie už budete. 🙂

JAK DLOUHO A KDE MOHU HRÁT?
Většinou je povoleno hrát hodinu až dvě na vytčeném místě. Pak už většinou vidíte jiné umělce, kteří čekají na vaše místo, aby vás vystřídali. Komunikace je neformální, prostě se domluvte. Místa – např. na London Bridge jsou vyznačena bílou čárou či půlkruhem.

MOHU ROZDÁVAT VIZITKY ČI SVÁ CD?
Můžete rozdávat vizitky, na kytaru si napsat svoje jméno, mít tričko či nějakou velkou ceduli se svými webovkami či jménem – i uměleckým (čím jedodušší a kratší, tím lepší, příjmení neřešte). Vizitky jsou důležité, často je lidé chtějí – stačí na nich mít jméno a kontakt – ideálně dnes stačí na sociální sítě. Pokud máte web, super. Na tom můžete i prodávat svá CD či hudbu on-line nebo žádat o podporu či oznamovat, kde příště budete hrát atd.

MOHU PRODÁVAT SVÁ CD?
Důležitá věc – můžete dávat své CD ZDARMA! Na ulici při buskingu je nesmíte prodávat! Leda byste požádali zvlášť o licenci. Vydělávat můžete právě tím, že položíte na zem pouzdro od nástroje, klobouk či cokoliv a lidé vám házejí dobrovolné příspěvky. To je o.k. a legální. Daň z toho neodvádíte.

KOLIK SI VYDĚLÁM ZA DEN NEBO ZA HODINU?
Jsou umělci, kteří si vydělají deset, dvacet liber za hodinu hraní, někteří až šedesát. Více je nereálně. Těch 60 je spíš velká výjimka.

ZDE SI STÁHNĚTE A PEČLIVĚ PŘEČTĚTE KODEX BUSKINGU – je tu i seznam míst, kde se může hrát a řada dobrých doporučení:
https://docs.wixstatic.com/ugd/63966d_c93c506e6f8b49b6967800658a1bca0a.pdf

KODEX HRANÍ V LONDÝNSKÉM METRU – zde tipy a co je možné a kde je možné hrát v londýnském metru bez povolení:
https://tfl.gov.uk/corporate/about-tfl/culture-and-heritage/busking

Tady MAPKA MÍST PRO BUSKING V LONDÝNĚ – mimochodem totéž je možné i v dalších britských městech!
http://googlemapsmania.blogspot.com/2015/06/the-london-buskers-map.html

DRŽÍM VÁM PALEČKY A JESLTI POJEDETE ZKUSIT BUSKING DO LONDÝNA, DEJTE VĚDĚT, RÁDA VÁS PŘIJDU PODPOŘIT!

Příští týden pokračujeme OPEN MIC – tedy otevřeným mikrofonem – aneb vysvětlením systému, kdy anglické bary a kluby nechávají otevřený prostor pro začínající hudebníky či stand up baviče. A jak se k tomu dostat. Po malé odmlce ´středečních videí DO ANGLIE: prakticky´ zase pokračuji (toto je mimořádně v sobotu neb jsem nestihala středu):-).

Napsat komentář