„Abyste byli dobrý Stand up Comedian, musíte říct na pódiu to, co byste nikdy neřekli ve svém životě,“ říkal nám londýnský Stand up Comedian Bentley Browning, k němuž jsem chodila před lety na kurz Stand Up Comedy.

Moje oblíbená Shazia Mirza – stand up comedian,
bavička a spisovatelka, sloupkařka. Původem
z Pákistánské rodiny, pochází z Birgminhamu,
Stand Up-ové ´mekky´, abych tak řekla doslova.
Foto Archiv Shazii Mirzy

„Zůstali byste totiž bez rodiny, bez práce, bez přátel. Stand up Comedy je totiž báječná v tom, že můžete vyjít na pódium a vše, co řeknete, je bráno jako představení. Můžete říct absolutně cokoliv a je vám odpuštěno! A co víc! Čím více budete bezprostřední a upřímní, tím úspěšnější bavič budete.“
Když jsem se ptala svých kolegů na kurzu a pak při reportáži dalších Stand upistů, proč dělají Stand up gigy, odpovědi byly rozličné, někdo miloval humor a bavit lidi, ale hodně z nich to bralo i jako terapii – konečně můžu říct cokoliv, být beztrestně sprostý a navíc (u mužů) balím na to holky! „Balit ženy na moje vystoupení?“ podivil se Edmund, novinář, který dělá nepravidelně Stand Up Comedy. „No ano ale ne na vystoupení. To trvá pět minut. Pět minut na zaujmutí ženy! Nemožné! Potřebuju na to aspoň hodinu!“

V Čechách se Stand up Comedy nedělá, je to jen další herecká disciplína

Stand up Comedy je v Česku chápána jako další herecká disciplína, kde se jednotliví herci prezentují ve one man /woman show a vyprávějí veselé historky, jež mohli dále dělat v původní české kabaretní tradici – nic proti, je to často velká zábava. Ale NENÍ to Stand up Comedy alespoň ne ta původní, ale jakési její vtipné, oškubané a nepochopené torzo, které většinou nevyužívá klasické stand up techniky.

Původní Stand up Comedy je především lidová zábava

Podcast audio verze článku k poslechnutí:

Možná vás to podiví, ale Stand up Comedy tady v Británii patří spíše k lidové zábavě. Mnoho restaurací a klubů má své pravidelné dny, často i každý týden, kdy mohou přijít stand up umělci – ať už začínající nebo zavedení. Buď se předem připraví program, kde se ví, kdo vystoupí nebo se losuje z klobouku.
Mnoho restaurací a klubů to má jako doprovodný program pro přilákání hostů a udržení pravidelných návštěvníků. Je to i součást jejich byznysu. Často bývá akce označována jako ´1 + 1´ – tedy každý bavič si s sebou má přivést jednoho hosta – nebaviče, když nepřivede, nemůže vystupovat. Takto se tvoří v hospůdkách a klubec publikum a přivádějí hosté.
Úspěšní baviči, kterým se podaří získat také dost fanoušků na sociálních sítích či opravdu pravidelným vystupováním (minimálně jednou týdně i víckrát) v místních hospůdkách, se nominují na slavný Stand up ový festival v Birgminghamu.
Pokud tam vystoupíte, máte slušně nakročeno a můžete si skoro začít říkat, že byste mohli začít dělat kariéru (tedy vystupovat i za peníze – dosud totiž vystupujete zdarma). Ti opravdu dobří stand up isti – tedy baviči – bývají vyhlídnuti pro nějakou TV show (Peep show, aj) a začínají dělat kariéru. Pak mají často svou vlastní až hodinovou show v některém z divadel v Soho či jinde.  A hodinová show – to už je úspěch!

Pět minut a dost! Hodinová show už vás vynese do nebe

Musíte prokázat, že dokážete někoho tak dlouho bavit! I deset minut, pokud vám je někdo dá, už je výraz velké důvěry ve vás. Většina stand upových gigů – vystoupení je do pěti minut. A čas se neúprosně měří! Pokud jste koneckonců zažili nějakého nudného řečníka, víte, že už po půl minutě začínáte hledat, kde nechal ´tesař díru´. A nikdo přece nechce, aby publikum odešlo, když čeká na svou šanci vypovídat se z problémů každodenního života, pomluvit přátele, rodinu, hnusného šéfa komickou formou a ještě tím pobavit ostatní.
Stand up je prostě takový ´open mic´ – otevřený mikrofon pro kohokoliv – a je to lidová zábava. Ne něco jen pro uzavřenou profesní skupinku. I když velké hvězdy mívají svoji stand up show – je to skutečně proto, že si do ní ´došplhaly samy´ z té zapadlé a zaplivané hospůdky.
To je jeden důvod, proč česká rádoby verze Stand up comedy není to, za co se vydává – není to lidová zábava a nepoužívá techniky stand up comedy (ty tu neprozrazuji, nevím, jestli mohu vyzradit ´profesní tajemství´). A pak je ještě druhý – a tou je potřeba společnosti takovou Stand up Comedy mít. Ale to je na delší téma o angosaské společnosti a její poltické korektnosti, o níž si v Čechách můžeme jen snít. Doufejme…

Zítra řekneme jak se chopit slova v řečnickém koutku v Hyde parku a proč anglosaská společnost překvapila svět volbou Donalda Trumpa prezidentem a Brexitem. A proč by se bez přehnané politické korektnosti možná vůbec nic z toho nestalo.

Zatím se můžete podívat na moji reportáž o jednom londýnském Stand up clubu. Je jen v angličtině. Postupně některá videa přeložím do češtiny nebo střihnu rovnou v češtině. Nicméně zajímavé to může být pro svou atmosféru – pro vaši představu, jak to vypadá: Také si přečtěte:

Jste bohatý snob, pracující třída nebo střední vrstva? Jak v Británii poznat ´kdo kam patří´ jen podle řeči
Tradiční Anglické snídani už asi odzvonilo. Prý není politicky korektní
Když chce nějaká země jít svou cestou, neposílejme do ní hned ´tanky´

V Norimberku mi potvrdili, že Británie je stále v Evropě a já jsem dělala nevlastenecké čachry s čokoládou

Napsat komentář