I v Británii dochází k postupnému uvolňování zákazu vycházení a celkové karantény. Další vlna má začít právě ode dneška. Mohou se například začít stýkávat lidé z různých domácností, otevřou se také obchody na High streets (hlavních ulicích), charitní obchůdky, vlastně téměř vše s výjimkou restaurací, hospůdek či služeb jako např. kadeřnictví, kosmetiky, masáží.

S sebou uvolňování ovšem nese i omezení – a to v podobě povinných roušek či masek při cestování ve veřejné hromadné dopravě. To bylo dosud jen doporučené. Ode dneška je ale povinné. Bez roušky tak nesmíte do prostor veřejné dopravy nastoupit.

Omezení také platí pak pro seniory, jejichž volné permanentky (pro lidi nad 60 let či postižené, kteří jsou ale z omezení vyjmuti) nebudou platit vždy v ranní špičce v době od půl páté ráno do devíti. Senioři v té době cestovat teoreticky mohou, musí si ale jízdenku zakoupit.

Má se tak umožnit volnější prostor k dodržování sociálního distancingu, který je nyní v Británii povinný v dopravě, obchodech i na veřejnosti stejně jako v Česku – tedy dva metry. Pozitivní také je fakt, že se bude měnit úprava silnic v Londýně natolik, aby byly širší pruhy nebo nové pruhy pro cyklisty.

Další omezení, které už platí (předtím ale celou dobu neplatilo) je povinná dvoutýdenní karanténa pro všechny, kdo přijedou, přiletí či připlují do Británie. A to ze všech zemí s výjimkou Irska (Irské republiky, a pak britských ostrůvků např. Isle of Man). S tou, pokud pojedete do Británie, počítejte minimálně do 20. července, což je termín začátku prázdnin, kdy chtějí politici uvolnit opatření kvůli odjezdu na prázdniny. Je ale otázkou, jak to nakonec bude, protože cestovní kanceláře či aerolinky již velice aktivně apelují na vládu. Zatím ale stále v Británii na Covid19 umírají lidé, takže opatření jsou stále na místě a předčasné uvolnění v tomto směru asi nebude hned.

Pozitivní zprávou ale může být i to, že vláda silně zvažuje nejprve začít dělat výjimky pro země, které již Covid19 zvládly – a to např. pro Německo a kvůli reciprocitě i s oblíbenými prázdninovými destinacemi Britů – jako např. Portugalsko. Česko by tak snad také mohlo být brzy v první vlně zemí, odkud se do Británie dostanou lidé bez povinné karantény.

Napsat komentář