LONDÝN – Konzervativního ministra financí Rishiho Sunaka a labouristického starostu Londýna Sadiqa Khana málokdy něco spojí ve společné radosti. Tentokrát se to povedlo společnosti Google. Ta si totiž vybrala pro významnou investici právě pobrexitovou Británii. Poté, co se země i metropole stále vzpamatovává z velkého ´prořídnutí´ finančních společností z londýnského burzovního ´city´, se od Brexitu vznášejí nad zemí otazníky, zda-li bude v budoucnu považována za atraktivní a stabilní místo k investování – a jak zvládne velké změny, které započaly už před pandemií. Politici i finančníci tak více než vítají nedávné oznámení o zásadním rozhodnutí technologického giganta společnosti Google, který se rozhodla nejen ponechat současné pracovní pozice v zemi, ale navíc je ještě do budoucna téměř zdvojnásobit a investovat masivní, více než půl miliardovou, sumu. Jde také o důležitou ´message´ pro ostatní velké firmy, že s Británií se nejenže stále počítá, ale hodlá se stát evropským byznysovým lídrem.

V londýnské oblasti Kings Cross, kde dosud technologický gigant sídlí, si pronajímá komplex Central st. Gils (na snímku) a nyní se jej rozhodl odkoupit, a to za 762 milionů liber plus investovat dalších několik milionů (v současné době se mluví o ´multi milionové investici bez přesné částky´) do celkové renovace a přestavění prostoru do ´nové doby s ohledem na případné další pandemie´. K tomuto kroku se rozhodl proto, že chce v budoucnu vytvořit v Británii až deset tisíc pracovních míst, což je značné navýšení k současným šesti tisícům čtyřista zaměstnancům, které zaměstnává napříč zemí.

„Fungujeme ve spojeném království už téměř dvacet let a náš nákup komplexu dokazuje náš závazek k rozvoji a úspěchu zde. Chceme se soustředit na udržení kreativního, flexibilního pracovního prostoru s inovací, kreativitou a inkluzivitou,“ vysvětlila Ruth Porat, senior vice preizdentka  Googlu. Komplex Central st. Giles projde velkou rekonstrukcí, kde společnost Goole investuje několik milionů liber na kompletní rekonstrukci budovy na místa pro konferenční místnosti, sdílená pracovní místa, flexibilní prostory pro hybridní uspořádání a venkovní prostor pro ty, kteří chtějí pracovat na čerstvém vzduchu.

„Tato významná investice do pracovních míst od Googlu je znamením velké důvěry ve Spojené království jako světového lídra v tech hubu. Také to potvrzuje, že tato země bude stále jedno z nejvíce atraktivních míst na světě pro firmy, které jsou světovými lídry ve svém byznysu,“ radoval se Rishi Sunak, britský ministr zdravotnictví. „Tato poslední investice Googlu je fantastickou novinkou, která nám dává jasnou zprávu, že naše hlavní město je globálním lídrem pro investice, byznys a talent. To pomůže Londýnu udžet si hlavní pozici světového lídra technologického hubu,“ notuje si mimořádně se svým opozičním kolegou Sadiq Khan, londýnský starosta.

Britská vláda se snaží technologické či filmové společnosti pozitivně motivovat k investování a tvorbě nových pracovních pozic také různými pobídkami (např. daňovými úlevami). Díky této aktivní politice očekává rychlejší ozdravení z pandemie i pobrexitového přerodu země.

Text: Jane Frank, Zdroj: Evening Standart

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.