Cestování do Británie nebude zřejmě jednoduché ani v létě. Přestože je velká část zdejšího obyvatelstva už očkovaná, rozmáhá se tu Indická mutace. Ta jednak zapříčinila možné oddálení poslední fáze rozvolňování ve vnitrozemí, ale především i to, které se mělo týkat cestování. Cestování do ´oranžových´ a ´červených´ zemí je tedy opět omezené. Jediná evropská země, která dostala privilegium být v kategorii ´zelených´ zemí, už je zase od úterního rána v oranžových. Zatím to tedy ani pro Česko nevypadá na výjimku.

Co to znamená (údaje jsou platné k dnešnímu dni, situace se může změnit)? Kromě příjezdu ze zelené země, kdy nemusíte do karantény, z oranžové a červené země musíte do karantény na 10 dnů. V případě oranžové země můžete být v karanténě doma nebo kde si přejete, v případě červené v karanténním hotelu, zde stojí ubytování kolem 1400 liber, nutné opět koupit před cestou.:

  • Česko je v oranžových zemích, to znamená, že před cestou do Británie potřebujete test, je jedno, jestli antigenní (musí být ale z laboratoře, nikoliv samoodběr) nebo PCR, u obou platí, že nesmí být starší než tři dny a nesmí se dělat tentýž den, kdy cestujete.
  • Před příletem vyplňte passenger locator form – tedy formulář, kde budete v 10- denní karanténě po příletu a hlavně napíšete referenční číslo na testovací kit, který si musíte před cestou objednat. Ten vám přijde poštou na adresu, kde budete v karanténě a 2. a 8. den jej odešlete do laboratoře.
  • Formulář vyplníte ZDE a to ne déle než 48 hodin před odletem: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk
  • Test 2. den musí podstoupit každý – tedy i člověk vracející se ze ´zelené´ země. Pokud letíte z oranžové, pak musíte ještě pak 8. den. Tedy dva testy. Pokud chcete karanténu zkrátit, musíte si dokoupit ještě 5. den test, poté můžete místo 10 denní karantény v ní být pouze pět dnů. Test zakoupíte před cestou, vybrat si můžete zde z těchto poskytovatelů: https://www.find-travel-test-provider.service.gov.uk/test-to-release
  • Doporučuji si připravit zvláště před příletem do Británie test z Česka i passenger locator form (stačí i v mobilu), kontroluje se ještě před příchodem k pasové kontrole. Bez těchto základních dokumentů vás ke kontrole nepustí.
  • V případě, že se situace zhorší, vláda pak požaduje dokumenty, které ukazují, že vaše cesta je nutná – tedy pracovní či studijní nebo z vážných rodinných důvodů. Toto zatím od 17. května neplatí, je možné, že to opět bude platiti v zimě.
  • Pravidla jsou stejná pro všechny – britské občany a rezidenty či cizince. Zatím nejsou žádné výjimky pro očkované či ty, co prodělali Covid-19.

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.