Dnes jsme se probudili do kocovinového rána po drastickém včerejšku. Včera britský parlament zamítl dtivou většinou (včetně 181 přeběhlíků od Konzervativců) dohodu, kterou udělala Theresa May a její vláda s Evropskou unií (která tento návrh schválila). Pouhých deset týdnů do odchodu z unie nikdo neví, co se bude dít. Stále více to vypadá, že Británie odejde tvrdým Brexitem, bez dohody. To vyvolává v lidech paniku. V těch, co to nevyvolává, se ji snaží vyvolat probruselští politici a organizace a média.
Nikdo – ani ti, co jsou pro ani proti Brexitu – obyčejní lidé, nechtěli, aby byla dohoda přijata. Ti, co nechtějí odejít z EU doufají do poslední chvíle v zázrak a druhé a padesáté referendum a ti, kteří chtějí odejít, chtějí prostě čistý Brexit bez nějakých dohod, tuto dohodu všichni považují za bezprecedentní a nevýhodnou pro Británii) Právě se hlasuje o důvěře vládě v Britském paramentu.
Takže včera byli vítězové vlastně skoro všichni Britové. Takže se oslavovalo. Před parlamentem rozjeli proBruselští velkou párty (nevím proč, ale vždycky mají víc peněz na kampaň tady v Británii proBruselští než ti, co chtějí Brexit… Kde je berou…). Dneska je ale kocovina. Co teď! Jedni stále doufají, že udrží pozici NO DEAL (bez dohody) a druzí doufají, že nalomí celý smysl BREXITU  a překazí ho. Jedeme dál. Jenže po včerejším debaklu v parlamentu, který nemá obdoby od rohu 1924, kdy naposledy, skoro před sto lety, vyjádřila dolní komora britského parlamentu tak velkou nevraživost vůči důležitému vládnímu kroku – a tedy samotné vládě, začala velká krize.
Už večer se hned avizovalo, že druhý den, tedy dnes, bude sněmovna zasedat a vyjadřovat důvěru vládě (anebo taky nedůvěru). A protože lidé jsou najednou nejistí a společnost je na pokraji chaosu (média šíří informace, že v případě NO DEAL Brexitu nebude Británie zásobena jídlem, vodou, elektrikou – asi i vzduchem a myšlením…), tak BBC sebrala rozum do hrsti a vydává takové obrázky polopatické, co se teď bude dít.
Takže BREXITEM OBRAZEM. A to proto, aby bylo jasné, co se krok za krokem v tomhle vlastně skoro neřízeném (anebo těžko řízeném) chaosu bude dít. Podle mě si tohle odnesli ze všech těch bitev o své impérium, které vyhráli – a také z obou světových válek. Smekám! Učme se:-) .
Takže co se bude dít (překládám obrázek): Je vyvoláno hlasování o důvěře. Tu vláda dostane (vyhraje), bude se držet předchozího plánu (premiérka bude muset obnovit jednání s Bruselem  v nejbližších dnech, protože čas letí – ovšem Brusel už včera vzkázal, že dohodu moc upravovat nehodlají, ne v těch zásadních věcech… otázka je ale jestli to nebyla jen ´politika´ … ) . Druhá možnost – vláda prohraje. A teď co . Je tady alternativní vláda? Ano? Theresa May resignuje a některý z poslanců ji nahradí. Když není připravena alternativní vláda? Pak se ptáme – bude vláda schopna vyhrát novou volbu o důvěru v příštích 14 dnech? (ovšem uvědommne si, že to jsou dva další týdny, pak už jen 8 týdnů do Brexitu, nebyl by tu nikdo, kdo by 2 týdny měl důvěru Britů jednat s Bruselem…) . Když ano, tak vláda bude pokračovat, ale s určitými změnami (výměna ministrů, změna programu, prostě šudly dudly jako se to dělo doteď – fakt si ještě myslíte, že v Česku máme častou výměnu ministrů ve vládě? 😀 ) . No a když NE, tak je to jasné – budou další volby! (Fakt vtipné 10 týdnů před Brexitem. Protože volby by prostě nestihly být před Brexitem…).
Takže… jedeme do finále v trabantu na dálnici D1… Ale to je fuk, hlavně že je to směr od Bruselu ven.
PS: Po celodenním jednání nakonec opět britská premiérka Theresa May a její vláda získala důvěru. Přežila tak už několikáté zemětřesení v řadě. Jedeme tedy dál. Pošramoceně, ale jedeme…
Pěkný den přeje z JANINA www.zLondyna.com

Napsat komentář