Včera mě překvapil tweet euroskeptického poslance a ekonoma Jana Skopečka (ODS): “Zdravím ze Spoj. království, kde to na rozvrácenou zemi, jak si někteří eurofanatici přejí, nevypadá. Odhad eko. růstu na letošek ve výši 1,2% (podobně eurozóna). Ekonomika UK čerstvě hlásí rekordní růst mezd a pracovních míst. A “zločinec” Farage s Brexit party vede průzkumy.” Jak už mě znáte, nemohla jsem odolat. Jana Skopečka jsem hned kontaktovala a požádala o rozhovor. V Británii byl sice za jasným účelem – vidět na vlastní oči (a zažít neopakovatelnou atmosféru na stadionu a) zápas mezi Chelsea a pražskou Slavií, ale samozřejmě si rychle zmonitoroval i situaci kolem Brexitu. Mě samozřejmě těší, že došel k tomu, co vidím denně kolem sebe a o čem vás pravidelně informuji.
“Brexit je nedokončená a zpackaná věc. Z obou stran,” odpověděl mi Jan Skopeček na dotaz, co si o Brexitu a jeho současném stavu myslí. “Má na tom podíl evropská politická elita, která byla k Britům přehnaně tvrdá a na straně druhé i rozbořené politické spektrum ve Velké Británii. Mě to hrozně mrzí, protože Brexit byl pro nás euroskeptiky zdviženým prstem pro evropskou politickou elitu, že centralizace je už tak tvrdá, že jednotlivé státy chtějí odejít. Chtěli jsme, aby začala brát více na zřetel názory jednotlivých států a nebrala jim stále více kompetencí. Mohlo to být varování. Bohužel ta zpackaná věc pro nás znamená, že jsme všichni prohráli, ať už Brexit dopadne jakkoliv,” říká.
“Někteří eurofanatici si přejí dokázat, že Británii se bude dařit hůře bez EU než s ní. Že to znamená dramatické škody pro Británii. Proto když jsem přijel, tak jsem dal tweet s nadsázkou, že nevidím rozvrácenou zemi. Naopak – Británie funguje stejně jako si ji pamatuju ještě když Brexit nebyl na světě. A co tomu chtělo – přišla zároveň i čísla z britské ekonomiky, která ukazovala na rekordní nárůst mezd od finanční krize v roce 2008 a na rekordní tvorbu pracovních míst. Hrubý domácí produkt má růst stejným tempem jako v eurozóně, takže já žádný rozklad nevidím,” uzavírá.
Ve videu se dozvíte navíc například jaký je rozdíl ve sledování fotbalového zápasu tady a v Česku, perličky ze včerejšího utkání Slávie a Chelsea i to, co má sport společného s politikou či zda-li je dobré, aby politické strany dávaly svým členům ´žluté či červené karty´.

Přeji vám pěkné Velikonoce či Pesach anebo prostě jen veselé barvení vajíček a oslavu jara. JANINA zLondyna

Politická krize v Británii a raketový vzestup Strany Brexitu. Bude nová strana Václava Klause jr. následovat tento trend? Máme uprostřed ´krize elit´ nové lídry?

„Mám plné zuby toho, že mi lidé z Bruselu říkají, co můžu dělat a co ne,“ říká Angličan Gavin. „Celý svět se nám bude smát, že jsme blbci, když nebude tvrdý Brexit!“

Nigel Farage založil Stranu Brexitu ´Brexit Party´ a hodlá vzít odchod z EU do svých rukou

PS: Pokud budete mít i vy cestu do Londýna, dejte mi vědět, ráda se zeptám na váš názor i vás.

 

Napsat komentář