Vždycky je lepší mít dva ´Churchilly´než jednoho Chamberlaina.  Ať už se britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, zvanému ´BoJo´ (zkratka pocházející z prvních dvou písmen křestního jména a příjmení) podaří vyjednat nějakou slušnou dohodu, se kterou by mohli se ctí a dobrou budoucností pro sebe, ale i pro další menší k EU kritické národy, opustit EU na Halloweena, nebo ne, je dobré vědět, že zemi vede pevnou rukou premiér, o němž se ví, že Brexitu přeje. A také je dobré vědět, že hned za zády mu stojí a pevně mu na ně ´dýchá´ další ´Churchill´ – a to Nigel Farage se svou Brexit Party.

I když Konzervativci zemi vedou, obecně panuje přesvědčení potvrzené posledními volbami (do EP), že zemi by vlastně měla vést Nigelova Brexit Party a vyvést ji tak z EU a Konzervativci by se měli spíše dívat z povzdálí. Nicméně i přes dramatický pokles preferencí Konzervativců, které jí úspěšně za tři roky dokázala přinést Theresa May a dostat tak stranu do nevídané krize, Boris dodává straně nová procenta – tedy ta stará zpět. Sice to není žádná velká sláva a něco přes 40 procentům z posledních celostátních voleb se to blíží zhruba polovinou (něco přes 20 procent), přeci jen se pomalu zvedají z patnácti, na které spadli po posledních ´euro volbách´. Boris uchopil stranu pevně a bylo to ´za pět minut dvanáct´.
Dramaticky vyměnil kabinet či nechal ministry prohodit pozice a ujistil všechny, že z EU se prostě na Halloweena odejde a s EU začne dramaticky vyjednávat. Ta to sice nechce, ale důležité je, že BoJo to lidé věří. BoJo je razantní a ví, že musí, protože Nigel Farage se nechal slyšet, že pokud se Konzervativci nedají do kupy a země EU 31. října neopustí, tak majoritní sponzoři Konzervativců, kteří podporují frakci, která chce Brexit, Tory party (Konzervativce) opustí a přejdou k němu (Brexit Party) i se svým balíkem peněz a to je pro BoJo obrovská výzva. Co si budeme říkat – nic nedokáže nikoho motiovat tak, když mu pohrozíte, že se uzavře penězovod.
Co z toho mají lidé? Velkou výhru! Theresa May stejně jako Chamberlain nedokázala říct jasné NE na dohodu, která nemá budoucnost a může její zemi poškodit (May odsouhlasila a protlačovala absurdní rozvodovou dohodu s EU a Chamberlain zase podepsal Mnichovskou dohodu, kterou Churchill velmi kritizoval a byl pro to ji nepodepsat a naopak jít do války s Hitlerem neb na takový kompromis nevěřil – a ukázalo se, že měl pravdu), přenechala tak zemi v určitém chaosu a svého nástupce – BoJo před složitou situací, kdy EU se tváří, že už je dohoda vyjednána a o jiné jednat nebude – stejně jako tehdy Chamberlain, který podepsal tu Mnichovskou a jeho nástupce Churchill pak musel čelit následkům a bojovat s Hitlerem. Nicméně i když je tu ta smutná paralela, my máme jednu velkou výhodu – zatímco Churchill byl jeden, my máme dva silné politiky s vizí – BoJo a Nigela Farage. Oba jsou velmi soutěživí a určitě nebudou chtít vyklidit pole jeden pro druhého. Oba bojují o naši přízeň. Pokud se jim to nevymkne kontrole, což zatím nevypadá, mohli bychom (my = ´obyčejní lidé´)  z toho profitovat.
A navíc – jak uvádím ve videu – veškerý britský i mezinárodní židovský tisk (včetně israelského prezidenta i premiéra aj.) přivítal BoJo v čele Británie s nadšením – doslova píší ´Baruch BoJo´ (Baruch – hebrejsky ´požehnaný´). Aby ne, však všimněte si, jak jsem tuhle informovala o tom, jak BoJo vysekl pukrle a přirovnal Brexit k Exodu (z Egypta) a na Velikonoce pronesl tato památná slova (viz video…).

Zde plné vyjádření k Balfourovo deklaraci z roku 1917 ze strany BoJo z roku 2017, kdy byl ministrem zahraničí.
https://www.gov.uk/government/speeches/my-vision-for-middle-east-peace-between-israel-and-a-new-palestinian-state-article-by-boris-johnson-on-the-balfour-declaration

Napsat komentář