Rok koně

Podle lunárního kalendáře jsem opice. Moje matka je slepice, pardon kohout, a bratr je tygr. Až na poslední zvíře to sedí.

Na horoskopy ´západní´ ani ´východní´ nevěřím, ale Vietnamci na ně hodně dají. Každý rok má ve znamení nějaké zvíře, které charakterizuje daný rok. Člověk, který se narodí v tom roce, nese to určité zvířecí znamení. Jak se bude slavit nový rok 2014, který bude ve znamení koně?

Nový lunární rok je největší vietnamský a potažmo asijský svátek. Tento pohyblivý svátek se slaví někdy koncem ledna a počátkem února. Tentokrát nový rok začíná přesně měsíc po „západním“ Novém roce –  tedy 30. ledna, v šest hodin večer. Jde o velkou událost, kdy se schází celá rodina a hoduje se několik dní.

Do váz se dávají růžové rozkvetlé třešňové větvičky a v televizi běží zábavné estrády s národními písničkami. Každý rok se pak díváme na záběry na ohňostroje, které vypukávají ve velkých vietnamských městech. Lidé mají ve Vietnamu zákaz zapalování rachejtlí a podobné pyrotechniky, protože v minulosti to způsobovalo velká zranění, takže všechny ohňostroje jsou pod státním dozorem. Slavení vietnamského Nového roku v Česku je ale posunutý o šest hodin, takže odpočítáváme poslední sekundy starého roku v šest hodin odpoledne, zatímco ve Vietnamu tiká půlnoc. Trapné odpolední odpočítávání ale vynahradilo v mých mladších letech novoroční dárek, který dostávají všechny děti ve Vietnamu na Nový rok. V ozdobných obálkách nedostávají dárky, ale peníze. Možná si říkáte, že je to takové neosobní a přízemní, ale prý to přináší štěstí. Nicméně, máte zaručeno, že nevhodný dárek nemusíte vyměňovat za menší či větší číslo apod. Bohužel, oficiálně dítě už nejsem, takže žádnou obálku nemohu očekávat. Díkybohu, že slavíme i české Vánoce…

Na Nový rok se jí speciální slaný koláč banh chung. Jde o jak jinak rýžovou kostku, v jejímž vnitřku je vepřové maso a fazole. Navrchu má rýže zelenou barvu díky listovému obalu. Mně vždycky chutná nejvíce rýžová vrstva, za prvé nesnáším fazole a za druhé, zelenou rýži nejím každý den. Znáte to, modrá kapusta chutná dětem víc než normální zelená. Jí se také sladký koláč, který je většinou ve tvaru lotusu nebo nějaké jiné květiny. Je to super hutný koláč, ve kterém je hodně sušeného ovoce, tuku a cukru. Musíte ho jíst po kouskách a rozdělit se s ostatními, protože samotné je těžké ho sníst. Překvapivě je podobný anglickému vánočnímu dortu. Pak tu máme něco jako „vánoční cukroví“. Jde o velký talíř s miliony druhů sušeného ovoce a zeleniny obaleného v cukru. Od zázvoru a ananasu až po mrkev s oříšky a jinými laskominami.

Nový rok euroamerický i asijský má podobné rčení: “Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ Proto první den v roce mamka nikdy nepůjčuje peníze a nedělá žádné unáhlené kroky. Doufám, že to neplatí i na množství peněz, které ten den vydělá, protože by byla po celý rok bída.

Také se na Nový rok zapalují falešné dolary a eura. Spálení nepravých bankovek má přinést bohatství a štěstí. Také se zapalují různé papírové napodobeniny – třeba vojenské helmy (čest vojákům!), papírové boty a podobně. Je to legrace, protože mamka někdy zapalovala i křesťanské magazíny, ale nebylo to o Novém roce, takže si nejsem jistá, co si tím chtěla splnit.

Vietnam slaví i další svátky, ale lidé nemají obvykle v těchto dnech volno. Třeba Den dětí je mnohem více oslavován než v Česku. Vietnamské děti se mají v ten den jako prasátka v žitě. Dostávají hromadu dárků i sladkostí a je jim věnováno hodně pozornosti.  Specifický je i Den učitelů, kteří jsou ve Vietnamu velmi respektovaní. V tento den dostávají od svých žáčků a studentů květiny, sladkosti a peněžní dary. Nezapomeňme na typické vietnamsko-socialistické svátky typu Den osvobození od americké armády, Den Ho Chi Minha nebo Den práce (čest soudruhu!).

Vietnamci obecně málo slaví svátky. Pouze na dny vyhrazené na slavení Nového lunárního roku jsou doma se svojí rodinou, v ostatních dnech pracují a až večer zapálí vonnou tyčinku. Speciálně o dnech slavení Nového roku panuje taková fajn atmosféra, kdy jsou na sebe všichni hodní. Ale i svátky někdy končí.

Nezbývá než dodat: Přivítejme rok dřevěného koně a užijme si ho!

Toto je 9. díl Vietnamského deníku: Hledání vietnamských kořenů

Další články ze série VIETNAMSKÝ DENÍK naleznete ZDE!

Text a foto Hoai Le Thi

Napsat komentář