Boris Johnson dnes pronesl svou první řeč jako nový ministerský předseda. Byla odvážná a byla plná naděje. Tu hned samozřejmě zničila EU svým razantním prohlášením, že se už s Brity bavit nebude.
Boris Johnson tedy nebude mít jinou šanci než buď vzít naprosto neakceptovatelnou dohodu, kterou už EU měnit nechce, kterou mu ale v parlamentu neschválí, nebo odejít bez dohody (což také neschválí parlament, jak už odhlasovali). Další odklady odchodu z EU by ale Borisovi Johnsonovi i Konzervativcům definitivně zlomily vaz (Nigel Farage je připraven přijmout dohodu se sponzory Konzervativců, kteří chtějí Brexit bez dohody s tím, že pokud nebude Brexit do 31. října, tak přejdou k Brexit Party, jde o velký balík peněz, i to je ve hře, nemluvě o případných předčasných volbách). Takže prostě počkáme až vyprší deadline a 1. listopadu den před dušičkami popřejeme Britům, že se Halloweenský žertík EU vymkl z rukou a Britové prostě budou pryč samospádem?
Jaká je tu situace mezi lidmi teď? Brexitáři jsou rádi, je to však příliš pozdě a po dlouhé a složité cestě, kterou si Britové za poslední tři roky prošli, jsou už trochu skeptičtí. Ne, že by tak úplně nevěřili Borisovi Johnsonovi, ale hlavně už málokdo věří Evropské unii, že se chce s Brity rozejít mírovou cestou bez větších konfliktů. Jaké byly nálady ve Westminsteru a proč všude vlály vlajky EU, když šlo o vnitřní záležitost Británie? Více ve videu výše.
Ve videu níže – Vice prezident Evropské komise Frans Timmermans se stále drží stejné mantry, kterou už EU jednou vydala vůči Britům: „My máme dohodu, držíme se jí, měnit ji nebudeme. Žádná další nebude.“ Dnes vše Brusel potvrzuje znovu. EU prostě s Brity jednat nechce. Britové jsou otevření k jednání, ale EU ne. Kdo je tedy ten, kdo se ´nechce kamarádit´?

Napsat komentář