Narozdíl od českých neziskovek, které by bez evropských dotací přestaly fungovat, ty britské jsou více nezávislé. Kromě klasického finančního dárcovství se soustředí především na svůj byznys. Skoro každá větší neziskovka má svůj obchůdek nebo jejich síť, prostřednictvím jichž získává peníze na své fungování. Pomáhají tak zároveň komunitě, v níž fungují – a to s přidanou hodnotou.
Lidé se totiž darováním starých či nepotřebných šatů nebo věcí (včetně nábytku aj.) mohou zbavit nepořádku, a tak je vhodně ´recyklovat´, to je podobné jako v ČR, ale díky tomu, že tady jdou věci do obchůdků, tak jednak si charita své peníze ´zaslouží´, dá práci vedoucímu obchůdku a nabízí dobrovolníkům z řad nezaměstnaných či studentů toužících získat praxi práci, tak zde nakupují lidé, kteří mají hluboko do kapsy.
Prospěch je tak na více stranách. Obchody často získávají i výhodný nájem a nemusí platit daně (kromě odvodů z platů zaměstnanců). Tak zase přispívá stát. No a tak najdete jen velice málo neziskovek, které by nějak plakaly kvůli odchodu z EU kvůli finanční ztrátě.
To v ČR by neziskovky byly tím hlavním, kdo by zaplakal. Možná je čas vzít si v tomto financování a lepším zapojením v komunitním životě příklad z Británie. Na začátek příštího roku pro vás chystám reportáž přímo z terénu, jak neziskovky fungují. Doufám, že vás to inspiruje. Hezký předvánoční čas a darujte něco neziskovkám ve svém okolí (přimlouvám se za psí nebo kočičí útulky či zvířecí záchranné stanice – tam tedy povedou mé kroky 🙂 )

JANINA www.zLondyna.com

Napsat komentář