Británii zachvátil zmatek hned poté, co evropští politici na summitu EU odhlasovali prodloužení Brexitu až do Halloweena. Znamená to totiž mimo jiné i to, že by se Británie měla zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. Na to tu není nikdo připraven. Moment. Nikdo? Vlastně jeden člověk ano. Nigel Farage, britský pravicový politik, kterého Brusel nenávidí více než cokoliv jiného (nebudeme chodit okolo horké kaše – ono je to toto cítění mezi ním a Bruselem vzájemné). On jediný před touto situací varuje už od ledna, kdy fakticky zaregistroval svoji novou stranu, zvanou BREXIT PARTY (Strana Brexitu). A ten jediný také vede soustavnou kampaň pro Brexit a je v současnosti jediným výrazným politikem a lídrem, kterému většina lidí věří, že to co říká a dělá je v souladu (Více o krizi důvěry Britů v Politiky viz https://www.zlondyna.com/2019/04/theresa-may-zije-na-jine-planete-vubec_2.html) . Zajímavá situace a velmi alarmující pro britské politiky. Pro ty nemají jejich voliči často už jiné slovo než ´zrádci´. Nemá to lehké jak konzervativní pravicová strana, vedená Theresou May, strana a její voliči jsou totiž rozděleni. Část je pro Brexit (klasičtí konzervativní voliči – nižší střední třída) a část pro to zůstat (většinou podnikatelé nebo liberálové). Stejně tak je to ale s Labour party, levicovou stranou, s nynějším silně neomarxistickým směrem. Část chce Brexit – většinou nižší střední třída a dělníci, kterým berou lidé od ´nás´ z východu práci nebo jim vadí, že místo aby se řešily problémy s nedostatekem financí na policejní složky či problematické stabilně podfinancované zdravotnictví, posílají se do Bruselu. Další část je pro Bruselská, většinou levicoví intelektuálové a studenti, kteří chtějí studovat a mít otevřený potenciál pro cestování. Stoprocentně proti Brexitu jsou snad jen Liberální demokraté (u nás se jmenují ČSSD), ale tam je to jasné, to je základ té strany, že je prounijní. Proti je jen UKIP (pro Brexit), odkud ale Nigel Farage odešel (Proč odešel: http://www.zlondyna.com/2018/12/proc-pan-brexit-opustil-svou-stranu.html). Proto nyní hází ručník do ringu a vyhlašuje oficiálně, že rozbíhá svou zbrusu novou stranu.
Co Brity také doslova zvedá vzteky ze židle je to, že volby do Evropského parlamentu je budou stát 10 milionů liber, dokonce to ještě bylo upřesněno na deset milionů třista tisíc liber. Dost drahá sranda na to, že se volí zástupci monarchie do EU jen na pár měsíců.
Evropské volby tak budou pro Britskou politiku zkouškou, kterou myslela, že odsune až do dlouhé doby po Brexitu a nechá vyšumět do ztracena… Zkouškou budou ale také pro celou Evropskou unii, protože jít do rozhodujících voleb, kdy se už tak předpokládá, že konzervativní a euroskeptické strany nahradí dosavadní převahu liberálních a proevropských stran, navíc s trojským koněm v podobě Nigela Farage a odcházející Británií v politické krizi, je v tuhle chvíli hodně riskantní krok. Obávám se, že jednoho dne budou jak britští, tak unijní politici litovat, že prodloužili Brexit byť o jedinou sekundu navíc…
Více ve videu…

Napsat komentář