Nová plastová padesátilibrová bankovka je na světě. Jako poslední uzavírá kompletní přeměnu všech bankovek libry sterlingu, kterou se platí ve Spojeném království. První bankovky, které se pustí do oběhu symbolicky 23. června, tak včera představila Centrální Anglická banka.

Po dlouhých dohadech, která význačná postava na bankovce nejvyšší hodnoty britské libry bude, zvítězila nakonec podobizna matematika Alana Turinga. Jeho jméno bylo nakonec vybráno z celkem 225 000 nominovaných jmen, z čehož bylo 989 vědců. Na shortlistu, který byl nakonec předán anglické centrální bance, nakonec zbylo ´pouhých´ dvanáct jmen (číselná podobnost s apoštoly je zcela náhodná), z nichž pak dotyčného vybral sám Mark Carney, guvernér centrální banky.

Alan Turing byl matematik, jehož matematické vzorce, které publikoval v roce 1936, položily základy pro moderní počítačovoou vědu a jeho technické výkresy pomohly zkonstruovat stroje pro vyluštění kódu Enigmy. Alan Turing byl zároveň pronásledován za to, že byl gay. V roce 1952 byl na rok uvržen do vězení-léčebny, kde měl podstoupit ´terapii´, za svůj vztah s jiným mužem, neboť v té době byla homosexualita trestným činem.

Nové padesátilibrové bankovky budou do oběhu vpuštěny 23. června – ačkoliv je to zároveň den, kdy se konalo před pěti lety Referendum o Brexitu, není to tento důvod, byť si to mnoho Brexitářů (příznivců Brexitu) takto vykládá. V tento den, v roce 1912 se totiž Alan Turing narodil. Je to tedy symbolické datum.

Zároveň od toho dne budou mít všichni, kteří vlastní papírové padesáti librové bankovky, celých šest měsíců na to se jich ´zbavit´, poté již přestanou platit a budou kompletně staženy z oběhu.

V době kdy peněžní trhy začínají zcela ovládat kryptoměny, euro připravuje svůj blockchain, který bude hotov snad ještě dříve než digitální euro, hotovost je stále více vytlačována pohodlnou a rychlou digitální bezhotovnostní platbou a celkovým přechodem našeho světa do jeho online verze rychleji než jsme všichni předpokládali – díky (nebo kvůli – záleží, jak se na to člověk dívá) pandemii, zní následující slova nadaného matematika na – zřejmě poslední hotovostní bankovce, kterou kdy Británie vydala a pravděpodobně (už ne)vydá, skutečně prorocky.

O dopadu počítačové inteligence již tehdy ve čtyřicátých letech minulého století pronesl: „Toto je předzvěst toho, co přijde a jen stín toho, co se skutečně stane.“

Text: Jane Frank, zdroj: SkyNews; Fotografie: The Bank of England (Centrální Anglická banka)

https://news.sky.com/story/new-alan-turing-50-note-revealed-12255979

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.