Měli by být novináři stejně jako politici registrováni ve veřejném registru kvůli konfliktu zájmů? Britští konzervativci toto navrhují poté, co moderátoři BBC čelí dalšímu skandálu zaujatosti a konfliktu zájmů se soukromými firmami.

Jedna z vlajkových lodí – tedy tváří BBC, výborná novinářka Fiona Bruce, která od ledna začala moderovat důležitý pořad BBC Question time a vůbec jako první žena moderovala zprávy v devět (večerní souhrn zpráv) má dlouhodobý problém s tím, že působí zaujatě ve prospěch EU.
Nyní se zjistilo ´proč´. Fiona má vlastnický podíl ve firmě Henley & Partners, která zajišťuje tzv. ´Zlaté pasy´. To je proces, kdy si bohatí mohou koupit občanství ve státu, který to umožňuje.
Jde o to, že pokud investujete v dané země určitou částku (každá země ji má jinak nastavenou), můžete s tímto zažádat o občanství této země. Obvykle jde o velké sumy a investice by měla výrazně podpořit rozvoj nějakého průmyslu, byznysu v dané zemi, přinést řadu pracovních míst apod.
Výše zmíněná firma takto nabízí Zlatý pas britským podnikatelům na Novém Zélandě a Rakousku.
Paradoxní je, že sama EU ale toto nemá ráda a snaží se to potírat. Takže v tomto bodě by jistě firmu Fiony nepodporovala. V současné době je firma vyšetřována pro nelegální zajišťování občanství.
Britští konzervativní poslanci tedy navrhují, že by se výrazné tváře – moderátoři a novináři minimálně z veřejnoprávních médií (tedy BBC) měli registrovat ve veřejném registru konfliktu zájmů (jejich majetek a spojení – podobně jako politici).
Kolem BBC už je poslední dobou hodně rozruchu jednak kvůli tomu, že řada Brexitářů ji bere jako podjatou a přestala ji sledovat (nadržování EU v rámci Brexitu a to dlouhodobě), 37000 britských domácností tak dle poslední zprávy BBC přestalo platit poplatky s tím, že se na BBC již nedívají. Což je dosud nevídané. BBC tak přichází o velké částky v době, kdy se žene do červených čísel. Více zde: http://www.zlondyna.com/2019/07/bude-ct-brzy-v-krizi-jako-bbc-prisla-o.html či ve zprávě BBC – pod článkem.
Slušel by podobný registr i předním moderátorům a politickým novinářům z ČT také? Byť by se pouze tím problém asi nevyřešil. Více ve videu:

Více např. zde: 
https://www.bbc.co.uk/mediacentre/latestnews/2019/annual-report
https://www.telegraph.co.uk/news/2019/07/20/bbc-faces-calls-publish-register-presenters-interests-fiona/?li_source=LI&li_medium=li-recommendation-widget
https://www.thesun.co.uk/tvandshowbiz/3918450/fiona-bruce-age-antiques-roadshow-bbc-husband-children/

 

Napsat komentář