Aby bylo jasno, jsem náhodou moc ráda, že se děti a studenti dnes zajímají čím dál více o životní prostředí. Jediné mi vadí, a to, že děti jsou dnes buď ve školách nebo story z médií tak nějak vedeny spíše k neprogresivnímu přístupu k věci. V módě jsou demonstrace, jakoby se jimi daly věci vyřešit. Jenže demonstrace věci neřeší. Je to jen jeden z podnětů, a to dle britských učebnic občanské nauky, na hraně extrémnosti, které byste měly použít až v momentě, kdy vyčerpáte všechny ostatní možnosti (schůzka s poslancem z vašeho volebního obvodu, návrh zákona, který toto řeší či se pokusit jít příkladem a ukázat, jak byste to ´v malém individuálně řešili vy sami´, apod.).
Jsem spíše pragmatik, mám ráda, když se situace řeší než aby se o ní mluvilo. Kritiku mám ráda konstruktivní a ne ala davová psychóza. Nemám proto ráda demonstrace a stávky, nic se jimi víceméně nevyřeší. Jen se upozorní na problém. A to, že máme průšvih a něco bychom se životním prostředím měli dělat, to přece víme sami.

Jsem ráda, že se děti učí třídit odpad, jsem ráda, že jsou projekty jako např. v ČR Ekoškola apod. Chtěla bych vidět děti v pátek místo protestů před školou zasadit květinu, strom, vyčistit řeku nebo okolí školy, domu, kde bydlí, jít do útulku pro psy, kočky, zraněná zvířata, a zeptat se, jak mohou pomoci. A raději po škole ve svém volném čase. Tak bych měla jistotu, že to není jen póza, chuť ulít se z vyučování anebo prostě jen si budovat svoji kariéru aktivisty.
Pokud budou po těchto protestech tyto konkrétní činy následovat, pak je to za mne v pořádku, pokud ne, bude to vždy jen póza… A mimochodem… proč teď o prázdninách studenti neprotestují? Že by si vzali ze zachraňování planety dva měsíce volna a odjeli na prázdniny? Ojoj… tak takhle to ale nefunguje… Planeta je full time job! Snad alespoň někteří se vzchopí a nastoupí i přes prázdniny každý pátek před prázdnou školu se svým transparentem, aby dokázali, že to myslí opravdu vážně – i o prázdninách… že…

Napsat komentář