Pro cestující z České republiky do Velké Británie platí již více něž měsíc, že po příjezdu musí jít do 14 denní karantény. Je jedno, jestli bude v hotelu či někde u vašich známých či, pokud bydlíte v Británii, tak ve vašem bytě, hlavní je, že během té doby se nesmí vycházet ven a měli byste se izolovat od všech spolubydlících či členů rodiny. Pokud to není prakticky možné, můžete se ubytovat v takzvanných Karanténních hotelech, kde vám i pravidelně dávají ke dveřím jídlo. Jsou i takové, kde jsou řešeny různé zábavní místnosti (pravidelně desinfikované) pro ty, kteří tam musejí být apod. Tyto hotely nebo i byty jsou však dražší – většinou jsou kolem 1000 liber (dle kurzu cca 30 tisíc liber za osobu) za 14 dní. Můžete ale zkusit stále fungující jakžtakž Airbnb nebo prostě oslovit řadu různých hotelů, hostelů, penzionů, nabízejících také různé varianty nebo si zkusit prostě sami domluvit ubytování ´na míru´ – v Británii funguje dobře i rozvoz potravin z restaurací, fast foodů nebo i supermarketů i mimo hlavní město, levnější varianta, takže můžete tento rozpočet snížit až na polovinu. Předpokládám, že to využijete jen vy, kdo prostě do Británie musíte – studium, práce, rodina, protože je to komplikované domluvit a v Británii stále platí podobné zákazy a omezení pohybu apod. jako v ČR (pravidlo max 6 lidí najednou), ale předpokládá se, že se může také přitvrdit a navíc se už od léta řeší, zda-li se týdenní podzimní prázdniny – poslední týden v říjnu prodlouží o další týden nebo se na ten termín udělá celkový lockdown. Dobrá zpráva tedy je, že ano, můžete jet/letět do Británie, jen je třeba počítat s řadou organizačních opatření, které budete muset udělat a mít na paměti, že situace se může změnit a po 14 denní karanténě můžete navázat plynule na karanténu celonárodní nebo dotyčné oblasti (byť již s vycházením ven, ale omezeným, apod. – to je jako teď asi všude…).

Zatím se počítá, že karanténu po příjezdu dodržuje pouze cca třetina lidí, vláda ale neví, jak efektivně tento systém dodržovat (nemá dost lidí – většinou i dobrovolníků – kteří by všechny příchozí kontrolovali). Přesto bývají kontroly namátkové a zbytečný risk – ve formě pokuty nebo možná i do budoucna problémy s dalším vstupem do země (nevíme stále, co bude po Brexitu, byť by mělo platit bezvýzový 90 denní vstup lidí ze zemí EU, o dalších opatření se stále jedná) – není na místě. Pokud tedy pojedete nyní do Británie, je nutné vyplnit krátký dotazník. Ten se ideálně vyplňuje on-line dva dny před Vaší cestou. Uvedete v něm, kde se budete po příjezdu do Británie zdržovat (adresu) a další kontaktní údaje – email, telefon. Dotazník je zde a vyplňuje se i v případě, že by povinnost karantény z Česka (nyní i ze Slovenska) skončila – což vzhledem k situaci v Česku rozhodně hned tak nebude:

https://visas-immigration.service.gov.uk/public-health-passenger-locator-form?_ga=2.120879744.903162412.1600251153-1046712859.1596728686 

Pokud nevyplníte formulář zde, je možné si jej vyžádat v letadle nebo při příjezdu na trajekt atd. – je ale lepší vyplnit předem online.

Pokud si chcete stáhnout britskou aplikaci trasování – tedy anglickou variantu eRousky, je to zatím dobrovolné a naleznete ji zde:

https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.nhs.covid19.production 

Které země jsou aktuálně osvobozeny od 14 denní karantény po příjezdu do Británie naleznete zde. Seznam se pravidelně každý týden aktualizuje – země, kde se situace zlepší, jsou přidávány, země, kde se situace zhorší, jsou z něj odebírány:

https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-travel-corridors 

Hodně dobré nálady vám přeji, i když se do ní budeme muset asi nutit čím dál více napříč zeměmi a kontinenty…

 

Napsat komentář