Řada Čechů žijících v Británii využívá britské zdravotnictví jen když není zbytí a jezdí stále ke svým doktorům v Česku. Nicméně sami Britové jej považují za velice špatné. Přitom britské zdravotnictví je zdarma. Řeč je o veřejném národním zdravotním systému, zvaném NHS. 

Kdykoliv se něco přihodí – je nutné vydat velkou částku peněz nebo ji uspořit – vždy se ozvou hlasy, že můžeme podpořit NHS. Když se debatovalo zda-li Brexit či zůstat v Unii – ještě před referendem, mnozí navrhovali, že ušetřené členské poplatky posílané pravidelně do Bruselu (a často nevyužité a nevrácené zpět např. ve formě unijních dotací) se mohou investovat do kolabujícícho NHS. Nebo když si královna chtěla opravit Buckinghamský palác – lidé znovu protestovali, že není nutné vydávat peníze za sídlo monarchy, když spousta lidí umírá denně proto, že je nekvalitní veřejné zdravotnictví – málo lékařů a málo lůžek v nemocnicích (podpořené kauzami typu – žena, kteá umřela na mozkovou mrtvici – poměrně jednoduchý a včas léčitelný případ, jen proto, že ji několik nemocnic v jejím okolí odmítlo přijmout pro nedostatek lůžek! Umřela tedy v sanitce záchranné služby. Její dcera dostala případ do novin a to byla další voda na mlýn všem kritikům NHS – a to jsou skoro všichni Britové a část cizinců ze zemí, kde funguje lékařská péče, tedy její systém, lépe.). Samotná lékařská péče je vcelku dobrá, ale systém je velmi pofidérní.
Sama se často divím, jakto, že my v bývalé postkomunistické zemi jsme na tom s veřejným zdravotnictvím lépe než vyvinutá kapitalistická země a koloniální velmoc, jakou Spojené království bezesporu je.
Zdravotnictví je tu bezplatné a zdravotní pojišťovny jako v Česku neexistují. Jak to tedy funguje a jaké mám zatím zkušenosti já? Jako občan Evropské unie mám v tomto ohledu naprosto stejná práva (i povinnosti) jako Britové, a proto i já začínám pomalu uvažovat o cestě, kterou volí mnoho Britů, kteří chtějí lepší lékařskou péči. Začínám uvažovat o soukromém zdravotním pojištění. Proč? A jak vše vůbec funguje? Více v mém videu.

 

Napsat komentář