Kdyby mi to moje láskyplná maminka nebo nějaká jiná starší a zkušenější žena z mé rodiny  řekla dřív, ušetřila by mi mnoho „balících“ omylů a leckdy i „zaláskovaných“ trapasů. Postačilo by se jen zmínit: „Zuzi, stačí jen koulet očima.“ Moment, koulet očima? Ano, svůdně, žensky a trochu tajemně navázat oční kontakt se „svým Mužem“! Takovou radu jsem dostala zhruba tak před měsícem od mé spolubydlící na pokoji v hotelu, kde se brali naši společní přátelé. A ten víkend se příležitostí k jejímu vyzkoušení naskytlo hned několik.

Začalo to v sobotu a byl to kuchař. Sympatický blonďák ve středních letech pobíhal okolo svatebních stolů a roznášel jednotlivé chody nedočkavým hostům, lačnícím ochutnat jeho kulinářský um. Jídlo bylo vynikající… a můj oční kontakt s ním nezkrotný. Opětovat mé pohledy začal u předkrmů. Hlavní chod jsme opepřili vzájemnými úsměvy a při desertu jsme už lehce konverzovali o chuťových požitcích z jídla. „Neuvěřitelný, funguje to“, pronesla jsem k mé spolubydlící, která seděla naproti mně a vše s úsměvem a moudrým pokyvováním hlavy pozorovala.

 A pokračovalo to Vojtou. Šedesátiletým moravským vinařem, který zachytil můj oční pohled plný zájmu při degustaci vín a jeho vtipném komentáři o vinařství a správném pití tohoto prastarého moku. Sledovala jsem ho zhruba třicet minut, pak show skončila a následoval jiný program. Rozpomněla jsem si na něj až při večerním grilování, kdy za mnou přišel a vyslovil mi několik komplimentů, které přerostly v několik společných tanců. „Neuvěřitelný, funguje to, i když neflirtuju“, sdělila jsem udiveně své spolubydlící druhý den ráno, když jsme se potkaly v koupelně. Objala mě okolo ramen, zasmála se a odvětila: „A neříkala jsem ti to snad? Stačí jen koulet očima.“

Text: Zuzana Klinková 2012, foto archiv O. s. BALIME (na snímku autorka textu při natáčení z roku 2005 )

Napsat komentář