Velmi dobře se má umístit v dnešních volbách do Evropského parlamentu nová Strana Brexitu dříve evropského outsidera a otloukánka, nyní politické hvězdy a snad i příštího britského premiéra Nigela Farage. Vlastně – má být vítěz. Tak či tak poté, co lidé prakticky přestali důvěřovat velkým parlamentním stranám (Konzervativcům, ale i Labournistům), je tu spousta volného místa a možností ´koho volit´. A tuto rukavici zvedl bez váhání Nigel Farage. Už dlouho předtím než se schylovalo k hlasování o první verzi dohody o odchodu Británie z EU už varoval Brity, že se na ně chystá nějaká nekalost a Theresa May s EU nevyjednala (a ani se o to nepokouší) dobrou dohodu o odchodu z EU. Tedy Brexitáři chtějí prostě odejít bez dohody, ale Theresa May se neúnavně snaží odejít s dohodou, problém je, že ta dohoda říká víceméně to, že by Britové zůstali v podstatě v unii, jen by měli povinnosti a málo výhod, nemluvě o tom, že by stále jim zůstala povinnost štědře přispívat do unijního rozpočtu.
Toto všechno jen Nigelovi nahrálo a když pak vzal věci do svých rukou a začal své pochody pro Brexit (v březnu) a nakonec, když všichni (i Boris Johnson či Dominic Raab) selhali (pak je ještě pár např. konzervativců, kteří stále hlasují proti dohodě, ale je jich malinkou a jsou výjimky), zůstalo pole neorané a když Britská veřejnost odjela s dětmi trávit mimo Londýn či Británii trávit Velikonoční prázdniny (ty jsou tady dva týdny), tak slavnostně oznámil, že založil stranu a hodlá jít do Evropských voleb (EP) a než se všichni vzpamatovali (Theresa May přerušila dovolenou s cílem ´ho zastavit´ – bylo to k ničemu, měla zůstat na dovče), tak už luxoval nejen voliče pravého spektra (UKIP, Konzervativců), ale podařil se mu husarský kousek a spojil se i s nespokojenými politiky od komunistů a Labournistů a začal přebírat houfem i jejich naštvané voliče, kteří hlasovali pro Brexit – což bylo pět milionů – slušné číslo, neberte to! Nebo spíš je…).
No a teď tu máme novou stranu neuvěřitelně rychle se deroucí vzhůru (už po nástupu měla raketový start) a ta nejenže říká, že dnešní volby jsou pro ni jen takovým jarním startem a že se hlavně připravuje na volby v roce 2022 do Britského parlamentu, ale řada Nigelových podporovatelů (a rozhodně jich není málo) už teď hlásá, že chce, aby převzal kontrolu nad zemí a stal se novým premiérem země (nejsou vyloučeny ani předčasné volby, ale nepředbíhejme událostem, už zítra uvidíme, co se bude dít až se probudíme do výsledků po těchto volbách).
Nová Strana Brexitu se vtipně vypořádává s tím, že jí kvůli rychlému startu a řešení problémů s nově vzniklou stranou (nabírání kandidátů, získávání financí, sjezdy, promo…) nezbývá čas na sestavování programu, tady zvaného Manifesto, kterou (a který) musí mít každá strana. A prohlásili, že jejich program budou hned po Brexitu (což je zatím jejich jasný a hlavní cíl – Brexit Bez dohody) budou tvořit – a to na náměty lidí – tedy odspodu. Nechají se inspirovat a zapojí do procesu přímo voliče.
Zapojují už takto širokou veřejnost, kdy se může kdokoliv sám navrhnout jako jejich kandidát na post poslance pro nejbližší volby. Další novinkou je i financování. Logicky tím, že se tak rychle vynořili a Nigel Farage už anoncoval tehdy po referendu (2016) odchod z politiky, tak se velcí sponzoři nehrnou. Ti zatím váhají. Už Konzervativci začali ztrácet své sponzory. Ti se rozhodli přestat financovat stranu jako celek, ale vybírají si konkrétní poslance a ty financují (dle toho zda jsou Pro Brexit nebo proti němu). Absurdní a bezprecedentní situace. Nigel Farage otevřel něco jako crowdfundingovou kampaň a spousta lidí mu tak posílá menší či větší příspěvky – získává tak většinu financí od obyčejných lidí v menších částkách. Další nový způsob financování a přímé zodpovědnosti vůči voličům a ne lobbystickým skupinám. Samozřejmě čím více bude jeho nová strana získávat důvěru veřejnosti či upevní pozici v těchto volbách a bude vést v průzkumech, tak tím více sponzorů a lobbystů bude přitahovat. To si nedělejme iluze. Nicméně zatím to funguje takto a my jen můžme čekat, jak dnešní volby dopadnou a zítra budeme vědět více.

Pro více mých článků rozhovorů a reportáží o tom, co se tu děje, mrkněte, prosím, sem: zLondyna.com 

Pár linků pro zajímavost: 
Jak se registrují finanční podporovatelé Strany Brexitu: https://thebrexitparty.org/register/
Jak se lidé mohou sami navrhnut jako kandidáti za Brexit Party:
https://thebrexitparty.org/invitation-to-apply-to-be-a-candidate-for-parliament%E2%80%8B/
https://candidates.thebrexitparty.org/s/DYHXR/

Napsat komentář