LONDÝN / Čaj o páté – Strategie Londýna je už dlouhodobě směřována k zelené ekonomice a výraznému snižování oxidu uhličitého. Již před několika lety ukazovaly studie extrémní nárůst plicních nemocí, astmatu a alergií místních obyvatel. Londýn se tak dlouhodobě (již za konzervativního starosty Borise Johnsona a nyní ještě výrazněji za labouristického Sadiqa Khana) snaží snižovat emise a smog. Současné výrazné trendy související s politikou spojenou se změnami klimatu, vše ještě zdůrazňují.

Současný starosta již před dvěma lety ustanovil části centrálního Londýna, kam se nesmí vjet s auty, které mají vysoký obsah emisí. Tedy –  vjet můžete, ale zaplatíte tak výrazný poplatek, že se vám to prostě nevyplatí. Díky tomu skutečně v dotyčných zónách výrazně ubylo aut. Nyní se budou tato opatření rozšiřovat i na další části – a to od 25. října tohoto roku.

Na mapce níže vidíte červeně zabarvenou oblast ´ultra nízké emisní zóny´, která platí nyní a zeleně je zabarvená ta, která bude platit od podzimu. Je to tedy o stovky procent výrazný nárůst, a to o většinu městských částí, které s tím přidat se do projektu, souhlasily.

Londýn má již nyní všechny autobusy – červené dvoupatrové double deckery – hybridní. Ve městě se za poslední roky výrazně zlepšilo ovzduší. Místní politici tak využívají krize, která výrazně omezila pohyb a mnoho lidí dobrovolně začalo jezdit na kole nejen proto, aby nemuselo využívat hromadnou dopravu, ale i kvůli pohybu na čerstvém vzduchu, který je nyní omezen. Navíc během lockdownů je pohyb na kole (za účelem sportu či dopravy do práce) povolen a dokonce propagován.

Až tedy přijetede do Londýna po konci pandemie, nejen v centru, ale skoro celém Londýně, již potkáte pravděpodobně jen elektrické či hybridní automobily, skůtry či kola.

Zde se můžete i vy přihlásit do on-line kurzů, jak řídit kolo a pocvičit si tak angličtinu: https://cycle-skillsonline.tfl.gov.uk/?fbclid=IwAR39xUw3dtX8xQxMZk636PklBsuFAWMIDdJazV2w9RrHY94XVjeKoq-3KeA# 

Pokud se chcete podívat, jestli oblast, kam cestujete, do této nové zóny patří, zkontrolujte si to zde podle post codu:

https://tfl.gov.uk/modes/driving/ultra-low-emission-zone/ulez-where-and-when?intcmp=52227 

Zde si můžete připomenout, jak jsem vám o narůstajícím trendu ježdění na kole v Londýně povídala již před třemi lety :

Text a video: Jane Frank, mapa: TFL

Napsat komentář